Belföld

Az influenza is jobban teljesít

influenza (influenza)
influenza (influenza)

Háromszorosára nőtt a betegek száma, tizenhárom megyében van látogatási tilalom. Tolna, Fejér, Pest és Bács-Kiskun megye a legfertőzöttebb. Köszönni is másképp kell járvány idején.

A múlt héten háromszorosára nőtt az influenzaszerű tünetekkel orvoshoz fordulók száma. Mindez számokban: 47 600 ember fordult orvoshoz, szemben az azt megelőző heti 16 400-zal – közölte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSz).

Az Országos Epidemiológiai Központ heti összesített szerdai jelentése szerint a leggyakrabban az óvodás és az általános iskolás korú gyermekek betegedtek meg.

A levett légúti mintákból a legtöbb esetben az influenza A(H3N2) vírust mutatták ki a laboratóriumi vizsgálatok. Ez az a vírus, ami az elmúlt időszakban változáson ment keresztül, és az eddigi adatok alapján nagy számban képes megbetegedést okozni – közölte az ÁNTSZ.

A jelentés szerint valamennyi közigazgatási területen emelkedett az influenzaszerű megbetegedés, a legtöbb beteg Tolna, Fejér, Pest, valamint Bács-Kiskun megyében volt.

Tilalom

A járvány miatt jelenleg tizenhárom megyében van részleges vagy teljes látogatási tilalom az egészségügyi intézményekben.
Győr-Moson-Sopron megyében a mosonmagyaróvári Karolina Kórház ápolási osztályán rendeltek el látogatási tilalmat, illetve péntektől tilos felkeresni a betegeket Békés megye összes kórházában, a békéscsabai Réthy Pál Kórház-Rendelőintézetben, a gyulai Pándy Kálmán Kórház-Rendelőintézetben, valamint Orosházán, a városi kórházban.

Továbbra is tilos a betegeket felkeresni a fővárosi Szent Imre Kórház szülészeti és nőgyógyászati osztályának szülészeti részlegén, a Mazsihisz Szeretetkórház minden osztályán, a tatabányai Szent Borbála Kórház összes osztályán, valamint az oroszlányi Szakorvosi és Ápolási Intézetben.

Szintén tilos a látogatás a bajai Szent Rókus Kórház szülészeti- és gyermekosztályán, a veszprémi Csolnoky Ferenc Kórház szülészeti osztályán, a Gyermekgyógyászati Centrumban, valamint a központi intenzív osztályon, illetve a Somogy Megyei Kaposi Mór Oktató Kórház egész területén, illetve a kórházhoz tartozó mosdósi és marcali egészségügyi intézményekben is.

A járvány miatt továbbra sem lehet látogatni a betegeket a Debreceni Egyetem Klinikai Központ egyes osztályain, és Kenézy Gyula Kórház és Rendelőintézet valamennyi fekvőbetegosztályán.

Szintén nem lehet a betegeket felkeresni a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház Velkey László Gyermek-egészségügyi Központ szülészet-nőgyógyászati osztályán, a váci Jávorszky Ödön Kórház minden osztályán és a tapolcai Deák Jenő Kórház ápolási osztályán.

Szintén megtiltották a betegek látogatását a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ több osztályán, Fejér megye összes kórházában, Nógrádban a balassagyarmati Kenessey Albert kórház gyermekgyógyászati, a szülészeti-nőgyógyászati és az infektológiai osztályán, valamint újszülöttrészlegén, továbbá a dombóvári Szent Lukács kórház kardiológiai rehabilitációs osztályán és a szekszárdi Balassa János kórház szülészeti-gyermekágyas osztályán, valamint újszülöttrészlegén.

Másképp kell köszönni

Az ÁNTSZ néhány hasznos tanáccsal is szolgált, hogyan lehet elkerülni a betegséget: az általános higiénés szabályok betartása, a rendszeres kézmosás, vagy az alkohol-bázisú kézfertőtlenítők használata. Járvány idején lehetőség szerint érdemes elkerülni a zsúfolt helyeket, illetve a liftek használatát, zárt terekben pedig gondoskodni kell a gyakori alapos szellőztetésről.

Ezeken kívül ilyenkor tanácsos mellőzni az egyébként szokásos üdvözlési formákat, és lehetőség szerint kerülni kell a betegekkel való közvetlen kontaktust.

Aki az influenza tüneteit – magas láz, hidegrázás, köhögés, torokfájás, orrdugulás, nátha, izomfájdalom, fejfájás, fáradtság – észleli magán, maradjon otthon, ha köhög, tüsszent, eldobható papír zsebkendőt használjon.

Nem sokat ér az antibiotikum

A gyógyszerszedéssel kapcsolatban az ÁNTSZ azt hangsúlyozza, hogy az antibiotikumok csak a baktériumok okozta fertőzések ellen hatásosak, a vírusos megbetegedések, így többek között az influenza és a közönséges megfázás gyógyulását nem segítik.

Az indokolatlan antibiotikum-használat miatt az elmúlt években az antibiotikumoknak ellenálló baktériumok jelentek meg, az egyik legnagyobb közegészségügyi kockázatot okozva a világon és ezen belül Európában is – hívja fel a figyelmet az ÁNTSZ.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik