Belföld

Komoly leépítés jöhet az egészségügyben

Nyolc-tízezer ember elbocsátásával számol a kormányzat az átszervezésekkel – írja a Népszabadság.

A kórház kapacitások újraosztásának következménye lehet a nagy arányú leépítés. A tervezett átalakítás részlegek, telephelyek, osztályok megszüntetésével járhat. Az elbocsátás elsősorban a műszaki, adminisztratív dolgozókat, kisebb mértékben ápolókat és orvosokat érinthet – értesült a Népszabadság.

A kórházvezetőknek február végéig kell újraosztani a feladatokat az úgynevezett megyei egyeztető fórumokon. A kormányzati vezetők szerint ezzel az osztozkodással elkerülhetőek lesznek a párhuzamos és felesleges ellátások. Vélhetően azonban arról van szó, hogy a járó- és fekvőbeteg-szolgáltatások ötödére nincs fedezet.

A kórházi eladósodás fő oka, hogy az egészségbiztosító 2007 óta 145-150 ezer forintot fizet egy átlagos eset ellátására, míg ez a becslések szerint már 180 ezer forintra rúg. A különbözet kompenzálására a kormány azt találta ki, hogy csökkenti a szolgáltató helyek számát. A szolgáltatási területek megszűnésével a műszaki és az adminisztráció területén sokan maradhatnak feladat nélkül.

Zombor cáfolt

Az egészségügyért felelős államtitkár a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában beszélt  a kórházi struktúra jövőbeni átalakításáról is, cáfolva azt a hétfői lapinformációt, amely szerint több ezer ember kerülne utcára az átalakítás után.

Az államtitkár azt mondta, az egészségügyi államtitkárság feladata az, hogy a kórházak évtizedek óta fennálló és gyarapodó adóssága érdemben csökkenjen, erre vonatkozóan tárgyalnak most az intézményvezetőkkel, áttekintve a teljes kórházi struktúrát.

Hangsúlyozta, még semmilyen konkrét javaslat nincs arra vonatkozóan, hogy a struktúra hogyan változzon. A kórházak vezetőinek is javaslatokat kell tennie, a cél egy igazságosabb rendszer és az intézményi eladósodottság csökkenése.

 

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik