Az időközi választások Baranya, Vas és Zala megye két-két, valamint Borsod-Abaúj-Zemplén és Somogy megye egy-egy települését érintik.
Döntetlen
A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Fancsal község polgármesteri posztjáért két független jelölt indul az időközi választáson, amelyet azért tartanak, mert tavaly októberben szavazategyenlőség alakult ki az első helyen a jelöltek között. Nagyné Pail Marianna jegyző elmondta: Varga István és Isóczki Lajos közül választhatja meg a választási névjegyzékben szereplő csaknem háromszáz helybéli a település új polgármesterét. Októberben még négy független jelölt indult a polgármesteri tisztségért a településen.
A Vas megyei Tanakajdon jelöltek hiányában maradt el az októberi voksolás, most azonban hatan jelöltették magukat polgármesternek, a négy képviselői helyért pedig tizenegyen indulnak – közölte Vámos Antal jegyző, a helyi választási iroda vezetője. A jelöltek valamennyien függetlenek. A község korábbi független polgármestere, Kiss Zsanett nem indul a mai választáson, de hárman, akik októberben is jelöltették magukat képviselőnek, ismét vállalták a megmérettetést. A 722 lakosú község választói névjegyzékében 618-an szerepelnek.
A szintén Vas megyei Bozzaiban egy képviselő-testületi tagot választanak. Hoós Anna Katalin jegyző elmondta: októberben négy jelölt indult a képviselő-testületi választáson, de egyiküket polgármesterré választották, így egy képviselői hely betöltetlen maradt. Erre a mandátumra hárman pályáznak, mindannyian függetlenek. A választási névjegyzékben 263-an szerepelnek.
A Zala megyei Valkonyán októberben jelölt hiányában maradt el a polgármester-választás, most azonban két független indulót is nyilvántartásba vettek – mondta el Varga Éva körjegyző. Skoda Istvánra és Hatala Gáborra szavazhatnak a település lakói, a névjegyzék szerint 55 választásra jogosult polgár.
Zalamerenyén az októberi szavazáskor a független Papp Sándor 67, a Fidesz-KDNP színeiben induló – eddig a települést függetlenként irányító – Ódor László Lajos 66 voksot szerzett polgármesterjelöltként. A hivatalban lévő polgármester fellebbezése alapján azonban a területi választási bizottság érvényesnek ítélt meg egy korábban érvénytelennek minősített szavazólapot, így szavazategyenlőség alakult ki a két polgármesterjelölt között.
Szabóné Csányi Mariann jegyző elmondta: csaknem 180-an voksolhatnak, és ismét Papp Sándor vagy Ódor László közül választhatnak polgármestert a zalamerenyeiek. A korábbi fordulótól eltérően most mindkét jelölt függetlenként indul a tisztségért.
A baranyai Kishajmáson polgármestert és képviselőket választanak vasárnap. Az időközi választásra azért van szükség, mert tavaly októberben nem indult elég jelölt a képviselő-testület tagjainak megválasztásához, később pedig lemondott tisztségéről a választók bizalmát elnyerő Nagy Gábor független polgármester. Ranyhóczkiné Ács Andrea körjegyző elmondta: a polgármesteri tisztségért három független jelölt, Balogh Anita, Veres János és Nagy László verseng, a négy képviselői helyre pedig hatan pályáznak. Rájuk a mintegy 240 lakosú község 140 választópolgára voksolhat.
A szintén Baranya megyei Tengeriben polgármestert választanak ma, mert októberben a két jelölt – Tóth Jánosné és Nyaka Melinda – azonos számú érvényes szavazatot kapott, emiatt a voksolás eredménytelen lett. Hederics István körjegyző az MTI érdeklődésére elmondta: a tisztségért ismét ők indulnak, a 61 lakosú község 53 választópolgára szavazhat.
A Somogy megyei Szorosadon azért kell időközi polgármester-választást tartani, mert októberben szavazategyenlőség alakult ki a két független jelölt között; ma újra rájuk szavazhat a település 91 választásra jogosult lakosa. Orbánné Zilizi Márta körjegyző elmondta, az időközi választáson a jelölteknek legalább három ajánlást kellett begyűjteniük az induláshoz. Ezt csakúgy, mint októberben, két független induló: Kendi Tibor – aki 2006 óta polgármestere a településnek -, és Simonics Ervin Gyula tette meg.
Szavazni reggel hattól este hét óráig lehet. A polgármester-választáson az a jelölt nyer, aki – a megjelent szavazók számától függetlenül – a legtöbb voksot kapja. Az egyéni listás választáson a választóknak annyi szavazatuk van, ahány képviselőt meg kell választani, és azok a jelöltek lesznek képviselők, akik a megválasztható képviselők száma szerint a legtöbb érvényes szavazatot kapták.