Befolyásos kormányzati szereplők szerint Orbán megelégelte a körkörös védekezést, és offenzívába lendült. Egyik pillanatról a másikra döntöttek a dohányipari szektor sokmilliárdos „egészségügyi hozzájárulásos” különadójáról. Ez a különadó a lex Philip Morris: az amerikai dohányipari óriásnak 6,3 milliárdot kellene a büdzsébe fizetnie 2015-ben.
„A különadó erős politikai eszköz. És, ha ezek kis csípések is, fájni fognak” – mondta a Népszabadság magas rangú forrása. Szerinte a a bosszúintézkedések következő célpontja a norvég Telenor lehet. A norvég távközlési cég esetében ugyanis állítólag „úgy lesz kihúzva egy opcionálisan hatmilliárdos adókedvezmény, hogy a papír is kiszakadhat”.
Fotó: MTI
A konfliktusba először pénteki rádióinterjújában állt bele Orbán Viktor, amikor arról beszélt, hogy a kitiltási ügy egyre inkább elveszti a komolyságát, és fecninek” nevezte az amerikai nagykövetség kétoldalas feljegyzését, amely a kormány korrupciós ügyeit taglalja. Mint mondta, ha nem angolul írták volna, ő azt hinné, az ellenzék írta, mert azokat a vádakat sorolja, amit az ellenzék az elmúlt négy évben. Minden perc, amit ezzel az üggyel foglalkozunk, kidobott időt – vélekedett Orbán Viktor péntek reggel az állami rádióban. A miniszterelnök szerint korrupciós ügyekben zéró toleranciát vallanak.
Orbán Viktor szerint Vida Ildikó, a NAV elnöke benyújthatja a lemondását – de erősen elgondolkodna, hogy azt elfogadná-e, mert nem jó precedenst jelentene, ha egy külföldi állam vádjai alapján egy főtisztviselőt leváltanának. A miniszterelnök szerint a lemondás szuverenitás kérdése. Aki a NAV működését megzavarja – akár azzal, hogy lemond vagy vádaskodik – az veszélyezteti az állam működését, hisz az állami bevételek beszedését akadályozhatja.