Belföld

Csípjen le az adójából egy keveset!

Legkésőbb május 20-áig ajánlhatja fel a személyi jövedelemadója 1+1 százalékát civilszervezeteknek és egyházaknak.

A magánszemélyek idén is rendelkezhetnek jövedelemadójuk 1+1 százalékáról, amellyel civil- és egyházi szervezeteket, illetve kiemelt költségvetési célokat támogathatnak. A támogatás azonban csak akkor érhet célba, ha a felajánlás minden feltétele teljesül.

Adójuk 1+1 százalékát a személyijövedelemadó-bevallást akár adónyilatkozatot vagy egyszerűsített bevallás formájában benyújtó, illetve adókötelezettségét munkáltatói adómegállapítással teljesítő magánszemélyek, továbbá az összevont adóalapba tartozó jövedelmet szerző egyéni vállalkozók és őstermelők ajánlhatják fel.

Hogy a felajánlásból valóban támogatás legyen, a személyi jövedelemadót időben meg kell fizetni, és a rendelkező nyilatkozatot 2014. május 20-áig meg kell küldeni a NAV-nak.

Minek az 1+1 százaléka?

Az 1 százalék alapja az összevont adóalap kedvezményekkel, továbbá az önkéntes kölcsönös pénztári nyilatkozat és a nyugdíj-előtakarékossági nyilatkozat szerinti átutalásokkal csökkentett része. Az összevont adóalapba tartozik az adóévben adókötelezettség alá eső valamennyi önálló, valamint nem önálló tevékenységből származó, és egyéb bevételből megállapított jövedelem, továbbá átalányadózás esetén az egyéni vállalkozói, a mezőgazdasági kistermelői bevételből az átalányban megállapított jövedelem.

A különadózó jövedelmek viszont – például az ingatlanértékesítésből, árfolyamnyereségből származó jövedelem, a kamatjövedelem, az egyéni vállalkozó személyi jövedelemadója a vállalkozói kivéten kívül – nem tartoznak az összevont adóalapba, így ezen jövedelmek meghatározott részéről nem is lehet rendelkezni.

Mikor támogathatunk?

Az adófizetési kötelezettség akkor teljesül határidőben, ha a pótlólagos – az év közben adóelőlegként megfizetett adón felüli – adókötelezettséget május 20-áig (az egyéni vállalkozóknak és az általános forgalmi adó fizetésére kötelezetteknek ez a határidő már február 25-én lejárt).

Határidőben teljesített még az egyszerűsített bevallás javítása, illetve ha a bevallásban jelölt 6 havi vagy adóhatósági határozat alapján 12 havi részletekben, illetve halasztás maradéktalan teljesítése esetén módosult határidőre fizetjük meg az szja-t.

Figyeljen!

A rendelkező nyilatkozat a bevallási nyomtatvány részét képezi, így az a magánszemély, aki adóbevallást vagy adónyilatkozatot ad, a nyomtatvány megfelelő lapjának (EGYSZA lap) kitöltésével rendelkezhet, és a nyilatkozatot papíron, vagy elektronikusan is megküldheti az adóhivatalnak. Lehetőség van arra is, hogy a rendelkező nyilatkozatot a bevallástól elkülönülten – lezárt, adóazonosító jellel ellátott borítékban – postán vagy személyesen juttassuk el az adóhivatalhoz. A május 20-ai határidő azonban jogvesztő, azaz késedelmes benyújtáskor a nyilatkozat érvénytelen.

Azok, akik a munkáltatói adómegállapítást választották, a rendelkező nyilatkozatot vagy az azzal egyező adattartalmú lapot tartalmazó borítékot a munkáltatónak legkésőbb május 12-éig adhatják át. A borítékot annak ragasztott felületére átnyúlóan, saját kezűleg alá kell írni. A munkáltató a nyilatkozatokat legkésőbb május 20-áig továbbítja az adóhivatalnak.

A pénzt akkor küldik el a kedvezményezetteknek, ha legalább 100 forintnyit kitesz az 1 százalékunk. Itt találhatja a több mint 30 ezer civil kedvezményezettek, és itt az egyházak, illetve kiemelt költségvetési irányzatok listáját.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik