Bitay Márton, az állami földprogramért felelős államtitkár szerint ez nem véletlen, hiszen a kormány Európa egyik legszigorúbb földtörvényét alkotta meg, amely kizárja a külföldi és hazai spekulánsok megjelenését a termőföldpiacon. Mint mondta, a jogszabály komoly érdeklődést váltott ki a szlovák, a román és a lengyel kormány részéről is.
Kiemelte, hogy a törvény a legjobb megoldás a zsebszerződések semlegesítésére is. A jogszabály januárban életbe lépő passzusai miatt már lehetetlen lesz a korábbi megállapodások alapján bejegyeztetni tulajdonjog-változást a földhivataloknál, ettől kezdve ugyanis kizárólag az állam által előállított, egyedileg jelölt dokumentumon lehet termőföld-adásvételi szerződést kötni.
A földtörvény ugyanakkor korántsem élvezett egyöntetű támogatást – kormányoldalon sem. Ahogy megírtuk, a jogszabály júniusi elfogadásakor Ángyán József kilépett a Fidesz-frakcióból. A politikus az FN24-nek már korábban kijelentette, mi lesz, ha Orbán nem visszakozik földes elképzeléseiből: „Akkor lépnem kell. Ott már nincs sok gondolkodnivaló… kiülök a függetlenek közé. Annyival csak tartozom az embereknek, hogy nem hajítom a lovak közé a gyeplőt, hanem végigcsinálom a maradék időt a parlamentben, akármilyen nehéz lesz is. A függetlenek közül próbálom majd folyamatosan összehasonlítani a kormányprogramot a tettekkel.”
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet főigazgatója szerint bár borítékolható volt, hogy lesznek negatív hatásai, nehéz lett volna jobb földtörvényt alkotni.