Belföld

Elutasítják az eutanáziát a magyar orvosok

Orvos(210x140)(1).jpg (orvos, )
Orvos(210x140)(1).jpg (orvos, )

Magyarországon az orvosok és a társadalom részéről sincs támogatottsága az aktív eutanáziának, így nem valószínű, hogy engedélyezett legyen – mondta Dósa Ágnes orvos-jogász csütörtökön az MTI-nek.

Kapcsolódó cikkek

Az Országos Választási Bizottság (OVB) július elején hitelesítette azt a népi kezdeményezést, amely lényegében az aktív eutanázia lehetőségét teremtené meg orvosi részvétellel.

Csak passzív eutanáziára van lehetőség

Dósa Ágnes elmondta, a „passzív eutanázia” – vagyis amikor a beteg nem azt kéri, hogy oltsák ki az életét, hanem azt, hogy ne kezeljék tovább – korlátozott formában, de Magyarországon is lehetséges 1997 óta. Ezt a lehetőséget azonban Magyarországon és külföldön is inkább az életmentő, életfenntartó kezelés visszautasításának hívják, mert a „passzív eutanázia” kifejezésnek nagyon rossz a kicsengése – tette hozzá.

Ennek egyik módja, hogy egy háromtagú bizottságnak kell megállapítania, a beteg cselekvőképes, valóban terminális állapotban van (kezelés ellenére is rövid időn belül meghalna), és valóban a saját akaratából utasítja vissza az életmentő, életfenntartó ellátást. Egy másik lehetőség az, hogy valaki közjegyzőnél, közokiratban előre rendelkezik arról, hogy ha olyan állapotba kerül, nem kér életmentő, illetve életfenntartó kezelést.

Csak Belgiumban, Hollandiában és Svájcban engedik

Az orvos-jogász kifejtette továbbá: az aktív eutanázia azt jelenti, hogy az orvos kioltja a beteg életét, az ő érdekében. Dósa Ágnes szerint az egyik legfőbb probléma, hogy ez lényegében az emberölés vagy az öngyilkosságban közreműködés büntetőjogi tényállását valósítja meg.

Az aktív eutanáziát csaknem mindenhol – Európa-szerte és az Egyesült Államokban is – tiltják. Nehezen ellenőrizhető, hogy tényleg cselekvőképes, illetve tényleg terminális, vagyis halál közeli állapotban lévő betegről van-e szó, és valóban az ő kérését hajtják végre – tette hozzá.

Kitért arra, ezzel kapcsolatban külön problémát jelent a gyermekek és a nem cselekvőképes betegek esete, amikor a hozzátartozónak kell kérnie ezt. Ilyenkor még azokban az országokban is, ahol legális az aktív eutanázia, mindig felvetődik, nem az-e a hozzátartozó motivációja, hogy szabaduljon a gondtól, tényleg a beteg érdekét tartja-e szem előtt.

Nem támogatják az orvosok

Dósa Ágnes a népi kezdeményezésről szólva kiemelte, hogy az aktív eutanáziának a magyar orvosok körében egyáltalán nincs támogatása, hiszen az orvos elsődleges feladata a gyógyítás, az élet védelme. Az orvos-jogász azt mondta, az orvostársadalom támogatása nélkül egészségügyi jogszabályt nem szabad és nem érdemes alkotni, mert az nem tud működni, és ez vonatkozik az aktív eutanáziára is.

Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke múlt szerdai sajtótájékoztatóján példátlannak minősítette a kezdeményezést, hangsúlyozva, hogy az orvos az élet védelmére esküszik fel, és minden ezzel ellentétes cselekedete súlyos etikai vétség.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik