Ez fontos lépés lehet az utóbbi években országszerte sajnálatos módon terjedő gyakorlat megállítására, amikor rendezvények és műsorok alkalmával művészek teljes vagy fél play back technikával lépnek fel – fogalmazott korábban a kezdeményező Póka Egon zenész, a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezete által alapított és fenntartott Kőbányai Zenei Stúdió Művészeti Szakiskola igazgatója. A Fővárosi Közgyűlésben a képviselők egyhangú szavazással fogadták el a határozatot.
A tárgyban a Kőbányai Önkormányzat két évvel ezelőtt már határozatot hozott, amelyben rögzítette: rendezvényein kizárólag élő produkciókat finanszíroz közpénzből. Csomós Miklós főpolgármester-helyettes a szerdai fővárosi döntés előterjesztésében hangsúlyozta, hogy a határozat ösztönzi az élő zene használatát, védi a muzsikusok és énekesek érdekeit. Szerinte a döntés kedvező hatással lehet azon rendezvények szervezőire, akik eddig anyagi vagy egyéb megfontolásból nem fordítottak figyelmet arra, hogy élő zene alkalmazásával tegyék színvonalasabbá a meghirdetett programot.
A szabályozás nem terjed ki az előadóművészeti önálló produktumokat bemutató szervezetekre (például a színházakra), az ezeket meghívó seregszemlékre (Budapesti Tavaszi Fesztivál), azaz az előadóművészeti törvény hatálya alá tartozó szervezetekre.
Budapest Főváros Önkormányzata saját szervezésű rendezvényei elsősorban a nemzeti ünnepekhez kapcsolódó programok, megemlékezések (március 15., augusztus 20., október 23.) és a főváros ünnepségei (június 19., a Szabadság Napja; november 17., a Főváros Napja).