A rendezvényről kiadott közlemény ismerteti: a magyar termelők mintegy ezerötszáz hektáron termelnek hajtatott paradicsomot és paprikát. A hosszúra nyúlt tél nagyobb fűtési és világítási költséggel járt számukra, a kedvezőtlen körülmények a növények számára sem biztosították az optimális feltételeket, emiatt rossz minőségben, hiányosan kötöttek termést.
A gombás betegségek is a megszokottnál nagyobb veszélyt jelentettek. Az olcsó mediterrán import szintén hátrányosan érintette a termelőket.
Örvendetes ugyanakkor, hogy a termesztés technológiai színvonala évről-évre emelkedik – húzza alá a közlemény.
A fórumon megállapították: a profitábilis termesztéshez egyre magasabb színvonalon kell termelni, ez a versenyképesség legfontosabb eleme. A magyarországi termelők ugyanis európai, észak-afrikai és közel-keleti versenytársak olcsó termékeivel versenyeznek az év jelentős részében.
A közlemény kitér arra, hogy egyre több paradicsomtípus jelenik meg a piacokon, paprikában szintén nagyobb a változatosság, mint korábban. Ezekben a növényekben viszont a betegségek, kártevők is igen gyakoriak, amelyre csak a hatékony, az előre megtervezett védekezés lehet az ellenszer.
Magyarországon ma kevesebben foglalkoznak paprika- és paradicsom-termesztéssel, mint 15-20 évvel ezelőtt. Hajtatott paradicsomtermesztés megközelítőleg 410 hektáron, míg paprikatermesztés mintegy 1000 hektáron folyik. A termésátlag változó: paradicsom esetében négyzetméterenként 10 kilogrammtól 55 kilogrammig terjednek. Paprika esetében a termésátlagok négyzetméterenként 10-25 kilogramm között mozognak. A leszüretelt zöldség mennyisége nagyban függ a termesztési módtól és a termesztés technológiai színvonalától.
A szántóföldi vetőmagok, valamint zöldség- és virág vetőmagok nemesítésével, előállításával és forgalmazásával foglalkozó Syngenta elkötelezett az iránt, hogy a magyarországi termelők megőrizzék, növeljék a versenyképességüket – hangsúlyozta a közleményben Czigány Tibor, a Syngenta ügyvezető igazgatója.
Az Agrár Árpád Zrt.-vel közösen szervezett szentesi rendezvény célja az volt, hogy friss információkat osszanak meg a gazdálkodókkal, és megoldást kínáljanak olyan problémákra, mint a klímaváltozás, valamint az új kártevők és kórokozók elleni védekezés – ismerteti a közlemény.