Belföld

Mutyifilter, avagy kiknél van a sok dohány

"Lopj még egy kis dohányt és fogd rá a komondorra!" - volt a mottója a pénteken délután tartott tüntetésnek, amelyet a Jobbik szervezett a Fidesz Lendvay utcai székháza elé.

A tüntetésen pénteken megjelent száz-százötven tiltakozó békésen hallgatta a szónokokat, akik a teljesség igénye nélkül sorolták a visszaélés gyanújára okot adó érveket. Soprontól Nyíregyházáig. Majd bejelentették, hogy országos aláírásgyűjtő akcióba kezdenek, hogy kikényszerítsék a kormánytól a pályázatok elbírálásának nyilvánosságra hozatalát.
A rendezvény végén a Fidesz székház bejáratánál elhelyeztek egy nagy cigarettásdobozt, hogy ezzel jelezzék kiknél is van az igazán sok dohány.

Mint ismeretes, a Fidesz újraosztotta a dohányboltok üzemeltetésének jogát, a pályáztatás körül azonban óriási botrány alakult ki. A jelek szerint politikai ismerősöket, rokonokat, családtagokat juttattak jó üzlethez – elevenítik fel a történetet a Jobbik honlapján.

A dohány-kiskereskedelmi piac állami újraosztásakor az Orbán-kormány azt kommunikálta, családi vállalkozásoknak, munkanélkülieknek, gyedről visszatérő édesanyáknak és nagycsaládosoknak akar hosszútávú megélhetést biztosítani.

Azonban úgy tűnik, az ígéret csak szép szó maradt, hiszen kiderült, számos helyen fideszesek családtagjai, rokonai, barátai vagy komoly Fidesz-kapcsolatokkal rendelkezők nyertek a dohányértékesítési pályázatokon.


Fotó: Kökényesi Gábor

Mutyik

Akadt olyan eset, hogy egyetlen pályázó négy-öt értékesítési jogot is megszerzett egy településen, ahol egyébként óriási volt a túljelentkezés. De öt koncessziós jogot nyert el többek között a pályázatot kiíró szervezet felügyelő bizottsági tagjával, Lengyel Antallal egy lakcímen élő Lengyelné Hörömpöli Erika, a Magyar Dohány Kiskereskedők Egyesületének alelnöke is.

Ugyancsak jól járt Lázár János régi ismerősének, Sánta Jánosnak a cége, a Continental. A dohánycég ugyanis amellett, hogy a trafikok egy részét ellenőrzése alatt tarthatja, Sánta János fia által részben tulajdonolt Tabán Trafik alkalmazottai és azok rokonai is számos jogot nyertek el. Budapesten a kormánypártokkal jó kapcsolatokat ápoló CBA igazgatósági tagjai vagy azok rokonai taroltak.

Az Index számításai szerint a CBA tíz vezetőségi tagjából hatan nyithatnak boltot, együtt összesen tizenhetet, közeli hozzátartozóik pedig további tizenhat üzlet jogát nyerték el. Vidéken is érdekesen osztották el a trafikok üzemeltetési jogát: számos helyen fideszes polgármesterek, önkormányzati képviselők és rokonaik nevét láthatjuk sűrűn a pályázatok nyerteseinek listáján. A Fidesz tagad, és mindent megtesz, hogy elkerülje a botrány körüli vizsgálatokat. Két képviselőjük módosítót nyújtott be az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló törvényhez, aminek értelmében a trafik-ügyben is megtagadhatják az adatok kiadását, mivel visszamenőleges hatállyal fogadták azt el.

Ha további mutyikról olvasna, kattintson a trafikmutyi blogra!

Fotó: Kökényesi Gábor

Túl sok múlott a szubjektív elemeken

Szilágyi György, a Jobbik országgyűlési képviselője lapunknak elmondta, a visszaélés lehetősége eleve kódolva van egy olyan rendszerben, ahol az elérhető 120-ból 60 pont sorsa szubjektív mérlegelés alapján alakulhatott ki.

A képviselő kifogásolta továbbá, hogy miután a Fidesz szétosztott egy ötszázmilliárdos piacot a baráti körének, több mint két és félszeresére akarja emelni ezen piac garantált bevételét. Szilágyi ezt azzal kapcsolatban jegyezte meg, hogy az eredeti dohánypiaccal kapcsolatos törvényjavaslat benyújtója, Lázár János azt javasolta, a dohányértékesítés legalább 10 százalék garantált haszonnal legyen folytatható a jövőben. Orbán ezt 12 százalékra emelné.

Már egyes fideszeseknek is kínos!

Hadházy Ákos szekszárdi fideszes képviselő egy interjúban elismerte, a kormánypárt képviselői listáról választották ki ismerőseiket a trafikpályázatok megnyerésére. A fideszes politikus elmondta, az ülésen a frakciótagok voltak jelen, a polgármester pedig megmutatta a jelöltek listáját, majd így szólt: nézzék meg, kik az ismerősök a listán, kik lehetnek megfelelő jelöltek.

A Jobbik szerint hivatali visszaélés történt, ezért feljelentést tettek, valamint lemondásra szólították fel Gyulay Zsoltot, a Dohánykereskedelmi Zrt. vezérigazgatóját, Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkárt, aki szerintük a „háttérben mozgatja a szálakat”, valamint Horváth István szekszárdi polgármestert.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik