Belföld

Azonnali kármentést követelnek a magyartanárok

A Magyartanárok Egyesülete (ME) csatalakozik az államosítás ellen tiltakozókhoz, és azonnali kármentést követel.

„Mély aggodalmunkat és felháborodásunkat fejezzük ki az oktatási rendszer fölforgatása, az iskolák gyámság alá helyezése, a nyugodt és eredményes oktató-nevelő munka súlyos veszélyeztetése miatt” – írja a ME, amely egyetért a budapesti Szilágyi Erzsébet Gimnázium január 9-én közzétett petíciójával. (Amelyhez több középiskola is csatlakozott, legutóbb az Illyés Gyula Gimnázium.)

A szakmai szervezet szerkesztőségünkbe megküldött állásfoglalásában emlékezetet arra, hogy az elmúlt évben pedagógusok, oktatási szakértők, szakmai és érdekvédelmi szervezetek számos alkalommal figyelmeztették az oktatási kormányzatot az iskola-államosítási terv szakmailag megalapozatlan és előkészítetlen voltára. Ezeket azonban az oktatási kormányzat rendre lesöpörte, meg sem kísérelt konszenzusra jutni a közoktatás szereplőivel, akaratát ráerőltette a pedagógus-társadalomra – írják.

„Mániákus elkötelezettséggel hajtotta végre tervét – anélkül, hogy kellőképpen előkészítette volna az átállást, időben kiépítette volna a rendszer működéséhez szükséges struktúrát és jogszabályi környezetet. 2013. január 1-jével az iskolák – intézkedési jogkörüktől megfosztott, intézményvezetővé degradált igazgatóikkal az élen – átkerültek egy még föl nem állt szervezethez. Az iskolák a senkiföldjére kerültek.”

Az egyesület szerint a tanév kellős közepére, a félévzárás időszakára időzített átállás súlyosan megzavarta az iskolák működését. A helyzet képtelenségét fokozza az egyidejűleg elrendelt nyugdíjazási kötelezettség, amely, mint állásfoglalásában a Gimnáziumok Országos Szövetsége fogalmaz, „szakmailag kivitelezhetetlen, súlyos feladatellátási zavarokat okozhat, minőségi romláshoz vezethet”.

A közoktatás ellehetetlenítésének irányába hat az is, hogy a szintén oktrojált – a szakmai szervezetek nyomatékos tiltakozása ellenére bevezetett – Köznevelési törvény és a későn kiadott kerettanterv irreális előírások sokaságát rója az iskolákra, anélkül, hogy a feltételek biztosítására akár csak tervei is lennének az oktatásügy irányítónak.

„Csatlakozva kollégáink tiltakozásához, követeljük, hogy az Oktatásért Felelős Államtitkárság hagyjon fel a problémák bagatellizálásával és a közvélemény megtévesztését célzó sikerpropagandával. A GOSZ felhívását is megerősítve követeljük szakmánk szervezeteinek és szakértőknek a bevonásával oktatási kerekasztal összehívását, a kármentés azonnali elkezdését” – olvasható a ME állásfoglalásában.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik