Lukács Csaba azért utazott Bolíviába, hogy részt vegyen a július 23-án kezdődő, Tóásó Előd ügyében folytatott tárgyaláson. Azonban a tárgyalás elmaradt, mondván, lecserélik a bírákat. Lukács Csaba a hétfői sajtótájékoztatón közölte: a La Paz-i szállodában, egy motoros futártól kapta meg lezárt borítékban az ügy mintegy száz oldalnyi ügyészségi dokumentumát, amit egy ismeretlen küldött neki. Felbontatlanul hozta haza Magyarországra. Tóásó Edit elmondta, a dokumentumokat a Külügyminisztérium segítségével szeretnék visszajuttatni, hogy ezzel is jelezzék jó szándékukat a bolíviai hatóságoknak.
Lukács szerette volna meglátogatni Tóásót a börtönben, amit azonban nem tettek lehetővé számára, mondván, csak a bolíviai állampolgárok, családtagok látogathatják a börtön lakóit. Végül az országos börtönigazgató hozzájárulásával beengedték Előd zárkájába. Lukács titokban riportot is készített Tóásóval.
„Magyarországnak meg kell teremteni azokat a lehetőségeket, hogy a fiataloknak lehetőségeik legyenek, hogy ne kerüljenek ilyen helyzetbe, mint én. Meg kell fontolni, hogy kimenjünk-e külföldre dolgozni. Én teljes bizalommal jöttem ki ide. Azt gondoltam, hogy mi magyarok nem vagyunk összetartóak, de rá kellett jönnöm, hogy valamilyen szinten azért összetartóak vagyunk – mondta Előd a videóban. A felvételt itt megtekinthetik:
Az ügyészségi dokumentumok között van személyes levél, Tóásó édesanyjának fényképe, ügyvédi levél, valamint a paprikás krumpli receptje is – utóbbit a sajtótájékoztatón be is mutatták. Lukács Csaba szerint a dokumentumok között egyetlen olyan van, amely érdemben is az ügyhöz tartozik: Kepes András televíziós újságíró Rózsa-Flores Eduardóval készített interjújának a magyar leirata.
Lukács utalt arra is, hogy tudomásuk szerint az ügy teljes, kétezer oldalas dokumentációját ismeretlenek ellopták a bolíviai hatóságoktól, és azokat a feketepiacon árulják. Szerinte valószínűleg ez is az oka annak, hogy csúszik a per.
„Sem én, sem a család nem adott pénzt a dokumentumokért, bár korábban ismeretlenek az interneten keresztül Tóásó Előd nővérének felajánlották, hogy 50 ezer dollárért eladnák a teljes anyagot.” Ezzel kapcsolatban Tóásó Edit azt mondta, azért nem vették meg a korábban felajánlott dokumentumokat sem, mert az nem állt érdekükben, hiszen meg vannak győződve Tóásó Előd ártatlanságáról, így nincs félnivalójuk. „Örülünk ugyanakkor annak, hogy megkaptuk a dokumentumokat, mert így meg tudjuk mutatni, hogyan működik a bolíviai igazságszolgáltatás.”
Tavaly decemberben az ENSZ Tóásó Előd szabadon engedését követelte a bolíviai kormánytól, az ügyben elkövetett szabálytalanságok miatt, ám a kormány elutasította azt, mondván nem sértették meg Tóásó alkotmányos jogait.
Április 16-án volt három éve annak, hogy a bolíviai különleges erők felszámoltak egy állítólagos terrorista csoportot Santa Cruz városában. Az akció során életét vesztette a magyar állampolgársággal is rendelkező Rózsa-Flores Euardo, az erdélyi magyar Magyarosi Árpád és az ír Michael Dwyer. A rajtaütés túlélőit, Tóásó Előd magyar és Mario Tádic horvát–bolíviai állampolgárt letartóztatták, és fegyveres felkelés, államellenes szervezkedés és terrorizmus vádjával azóta is fogva tartják őket, holott az érvényes bolíviai törvények értelmében három év elteltével – azaz 2012. április 16-án – mindkettőjüket szabadlábra kellett volna helyezni, és le kellett volna zárni ügyüket.