Ötvenhat harcát nem pusztán megemlékezéseken kell felelevenítenünk, azt mindennapjainkban kell folytatni az igazságért és a szabadságért – mondta Vona Gábor Gyöngyöspatán. A helyi önkormányzat ünnepségén a Jobbik elnöke arról beszélt, hogy 56 küzdelme nem ért véget, a szabadságharc céljai: az igazság és a szabadság, máig nem teljesültek. A harcot azért is folytatni kell, hogy 55 év múlva az akkori ifjúság azt mondhassa a mostani magyarokról: megtették amit megkövetelt a haza – tette hozzá.
A politikus úgy vélte: már 1990-ben, “a sokak által gengszterváltozásnak nevezett hatalomátmentéskor elsikkasztották” ’56 céljait, és megtaposták ’56 emlékét 2006. október 23-án is, amikor gyermekeket és idős embereket kardlapoztak meg az újra véráztatta pesti utcán. Szabad-e az az ország, amelynek politikusainak – pártoktól függetlenül – időről időre az amerikai nagykövethez kell járulniuk, amely miniszterelnökének Brüsszelbe kell mennie a nemzeti ünnepen – tette fel a kérdést Vona Gábor, utalva Orbán Viktor október 23-i brüsszeli útjára.
Az ünnepség kezdetén Juhász Oszkár, a település jobbikos polgármestere “Adjon az isten!” köszöntéssel üdvözölte a község művelődési házában egybegyűlteket, amelyre a közönség egy része “Szebb jövőt!” felkiáltással válaszolt.
Az MTI tudósítója azt tapasztalta, hogy a közönség soraiból távol maradtak a település roma lakói; a helyi általános iskola tanulói a forradalmat felelevenítő műsorukat jobbikos pártzászlóval dekorált háttér előtt adták elő.
Farkas János, a gyöngyöspatai cigány közösség vezetője azt mondta: ők is szerettek volna megemlékezni az 56-os forradalomról, ám amikor értesültek Vona Gábor látogatásáról, úgy döntöttek, a provokáció elkerülése érdekében nem vesznek részt az ünnepségen. A nemzeti ünnepen Gyöngyöspatán fokozott volt a rendőri ellenőrzés.
A Heves megyei település arról híresült el, hogy a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület tagjai március elejétől két héten át járőröztek Gyöngyöspatán, állításuk szerint a megszaporodott bűncselekmények miatt, majd a Jobbik március 6-án – Vona Gábor akkori megfogalmazása szerint – “magyarpárti” demonstrációt rendezett a községben. Ezek után a Véderő elnevezésű szervezet az április 22-24. közötti időszakra katonai és önvédelmi alapismereteket oktató tábort hirdetett a község határába, ám a rendezvény megnyitását a rendőrség megakadályozta. Juhász Oszkárt július 17-én választották a község polgármesterévé; elődje, aki függetlenként irányította a falut, áprilisban mondott le a tisztségről.