Az egészségügyi államtitkár még e héten megkeresi a rezidenseket azon javaslataival, amelyekkel, mint mondta, javíthat élethelyzetükön. Szócska Miklós kedden akkor tartott sajtótájékoztatót, amikor a Magyar Rezidens Szövetség azzal a céllal indult országjáró körútra, hogy az év végéig minél többen helyezzék letétbe felmondólevelüket. Az akció célja, hogy a kormányzat tegyen végre érdemi intézkedéseket az orvosi bérek és munkakörülmények rendezésére. Szócska Miklós ennek kapcsán azt mondta, komolyan veszi az elvándorlás problémáját, azt viszont nem tudja elképzelni, hogy egyik napról a másikra háromezren ugranak majd át a határokon. Mint mondta: az idén 829-en kértek külföldi munkavállaláshoz szükséges engedélyt, ami nagyjából a tavalyi adatokhoz hasonló.
A Magyar Rezidens Szövetség szerint aki ma Magyarországon az orvosi pályát választja, az általában már eleve számol a kivándorlás gondolatával, lehetõségével.
Béremelés nélkül nem látnak más kiutat
A rezidens korszak az orvosi pályán a szakosodás folyamata, amikor az orvosi egyetemet végzett, általános orvosi diplomával rendelkezõ pályakezdõk az általuk választott szakiránynak megfelelõ kórházi osztályon dolgoznak szakorvosok felügyelete alatt. A rezidens idõszakot a szakvizsga zárja.
Az Élhetõ Magyar Egészségügyet! Támogasd a fiatal orvosok törekvését – nevû Facebook csoportban meglehetõs pesszimizmus lengi körbe a kedden kezdõdõ kampány kimenetelét. Többen hivatkoznak a Szakorvosjelöltek Makusovszky Lajos ösztöndíjára, melynek esetében kiemelik, hogy az elõször kedvezõen fogadott tervezetrõl hamar kiderült, nem csupán az ösztöndíjfolyósítás idején, de utána 5 évig fõállásban, vagy 10 évig részmunkaidõben röghöz köti a szakorvosokat úgy, hogy béremelésnek pedig nyoma sincs a kormányzati stratégiában.
Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke lapunknak elmondta, a kedden kezdõdõ kampány már régen nem csupán a rezidensekrõl szól, hiszen csatlakozott a kamara és több szakorvosi érdekképviselet is. A cél természetesen nem az akut orvoshiány kialakítása, hiszen ha a szektorban lejátszódó migrációs folyamatok folytatódnak, akkor ez bármiféle kampány nélkül is bekövetkezik. Az elnök szerint éppen akkor lesz sikeres a kampány, ha sikerül itthon tartani minél több, az orvosi pályát választó kollégát.
Nem volt meglepetés
A mostani folyamatokat már egy tíz évvel ezelõtti tanulmány is vázolta a szövetség elnöke szerint, hiszen az uniós csatlakozás nyomán számításba került egy megugró migráció a szektorban a jelentõs bér- munkakörülmények és életszínvonalbeli különbségek okán. Nyugaton pedig most is orvoshiány van, tehát nem egyszerûen az itthoni körülmények kivándorlásra serkentõ hatásairól van szó, de egyenesen egyfajta szivattyú-hatásról, melynek nyomán az orvosi pályára lépõk már eleve számolhatnak a külföldi karrier lehetõségével.
Meddig mehetnek? – Fotó: Kovács Tamás / MTI
Ez azonban nem csupán fiatalokra vonatkozik, a magyar orvosi társadalom egyik oszlopának számító 40-es, 50-es korosztály körében is egészen magas elvándorlási számok mutatkoznak. Papp Magor szerint ennek fõ veszélye, hogy a tapasztalt, szakmai mûhelyeket üzemeltetõ középkorú orvosok is elhagyják az országot, a fiataloknak pedig nem lesz aki átadja a tudást.
Kormányzati elkötelezettséget akarnak látni
A kampány részeként a szövetség szervezésében elõször Debrecenbe utaznak, majd folyamatosan végig látogatják a nagyobb régiós központi kórházakat. A következõ héten Szeged, októberben pedig a dunántúli régió lesz soron. A Papp Magor által hivatkozott felmérés szerint csak 2011-ben 1200 orvos hagyta el az országot, az idén végzõ 750 emberbõl pedig alig 300 lépett be a szakorvosi képzésbe.
A Rezidens Szövetség elnöke szerint a megoldás olyan szintû béremelés lenne, amivel biztosítani lehet az egészségügyben dolgozók megélhetését. A cél általános orvosoknak 200, szakorvosi állás betöltése esetén 300 ezer forintos nettó fizetésrõl, ugyanakkor Papp Magor úgy véli, hogy a bérviszonyok lépcsõzetes emelése is már jelentõs megtartóerõt fejtene ki. Kérdésre válaszolva hozzátette, a rezidens ösztöndíj lehet ennek a szándéknak az elsõ gesztusa, de ez csak a szakorvosi fizetések emelésével együtt válhat sikeressé. Fontos, hogy valamennyi orvos számára legyen valamiféle érdemi jövõkép a migráció helyett.