Belföld

Holnap kirúgják Gyurcsányt?

Ilyen MSZP-nek nem akarok még egyszer a képviselõje lenni – nyilatkozta Gyurcsány Ferenc. A volt kormányfõ leváltaná az MSZP-frakció listáról bekerült tagjait. Mesterházy pártelnök viszont Gyurcsányt küldené el. Holnap frakcióülés, most úgy tetszik, repül Gyurcsány.

Minden listás szocialista képviselõ adja vissza a mandátumát, hogy új arcok ülhessenek be a parlamenti képviselõcsoportba – ez a javaslat is szerepel abban a levélben, amelyet a Gyurcsány-féle platform elnökhelyettese írt levélben az MSZP pártelnökének, értesült a Népszabadság.

“Az MSZP-nek senki nem adhat ultimátumot”, és ha Gyurcsány Ferenc nyilvánosságra került terve “a pártból való távozás forgatókönyve, akkor legyen, de minél gyorsabban” – reagált Mesterházy Attila pártelnök-frakcióvezetõ szerdán újságíróknak, közölve azt is: csütörtökre rendkívüli frakcióülést hívott össze.

Nincs maradása

Közben Gyurcsány Ferenc a holnap megjelenõ 168 Órában saját pártjáról is kifejti véleményét: „Változatlan körülmények között nincs sokáig maradásom a pártban. Ilyen MSZP-nek nem akarok még egyszer a képviselõje lenni.”

Gyurcsány három szempontot is említ, amelyeknek – miként mondja – „teljesülnie kell ahhoz, hogy a szocialista párt és én újra egymásra találjunk”. Szerinte például meg kell fontolni a frakció átalakítását: „A mostani garnitúrával nekünk sok babér nem terem. Jeleznünk kell a minket jelölõ pártszervezeteknél: mindnyájan készen állunk, hogy listás mandátumunkat visszaadjuk, megnyitva az utat új, egy jobb összetételû frakció elõtt.”

Gyurcsány Ferenc arról is beszél a hetilapnak: „Az egész nyár arról szólt, milyen belsõ koalíciók szûntek meg Mesterházy Attila mögött. Akinek volt errõl mondandója, eljött hozzám Kötcsére is. Én mindenkit meghallgatok, de ilyen ügyekbe nem avatkozom bele. Azért sem, mert nem az a kérdés, hogyan hívják az MSZP elnökét. Hanem az: milyen a párt moralitása, a vezetés egészének az összetétele, mit ért a világból, mit gondol a rendszerellenzékiségrõl. Ahhoz én nem akarok asszisztálni, hogy szimplán újraosszuk egymás között a lapokat.”

Az MSZP padsorai a parlament egyik áprilisi ülésén. Fotó: Kummer János / fn.hu

Az MSZP padsorai a parlament egyik áprilisi ülésén. Fotó: Kummer János / fn.hu

Az MSZP vezetõsége úgy döntött, Mesterházy Attila kommunikál az ügyben, ezért szocialista politikus csak név nélkül nyilatkozott az FN-nek.

Nincs pártszakadás?

Egy fõvárosi szocialista arra hívja fel a figyelmet: júniusban több mint kilencven százalékos támogatottsággal szavazta meg az MSZP kongresszus a határozatot, miszerint ha bármely tagjuk a magánvéleményét nem a párt belsõ fórumain, hanem a sajtóban közli, és ezzel “csökkenti a szocialisták megújulási esélyét”, azzal súlyos etikai vétséget követ el, melynek következménye kizárás.

“Gyurcsány legújabb közlése terrorista üzenet, melynek tilos engedni – fogalmazott a már citált politikus az FN-nek. – Nyilván õ is tudja, hogy nem fogunk engedni abszurd elvárásainak. De ha így van, sokkal tisztességesebb volna a részérõl, ha nem kizáratná magát, hanem önként, emelt fõvel távozna.”

A jelenlegi pártvezetést támogató informátorunk fontosnak tartja kiemelni: “Nincs pártszakadás. Gyurcsánnyal ugyan sokan szimpatizálnak, mert a megújulásról beszél folyamatosan, ami népszerû téma, de legföljebb ketten vannak a frakcióban, akik vele tartanának. Amúgy pedig õ volna a legnagyobb bajban, ha a kezébe kapná a marsallbotot, és a szavakon túl tennie is kéne a párt felemelkedéséért. Ha jól emlékszem, volt idõ, amikor miniszterelnök és pártelnök is volt egy idõben, mégsem sikerült kihúznia a párt szekerét a kátyúból.”

A lesz-e pártszakadás kérdésben csütörtökön közelebb leszünk a válaszhoz, ugyanis délben frakcióülést tart az MSZP, ahol – idézzük informátorunkat – “minden tagnak nyilatkoznia kell a szándékairól”.

Nem veszik õrizetbe?

Az MSZP Demokratikus Koalíció Platformjának vezetõje nem unatkozik, Sukoró-ügyben is zajlik körülötte az élet. Gyurcsány a hetilapnak állítja, nem veszik õrizetbe, nem helyezik elõzetesbe, de három héten belül kihallgatják gyanúsítottként. „Múlt héten levelet írtam az eljáró ügyésznek: gyanúsítotti kihallgatásomon biztosítsa a kép- és hangfelvételt, amelybõl másolatot kérek.”

A szocialista politikus szerint egyébként már a vádirat is kész ellene: „Polt Péter csak arra vár, hogy a mai hatalom által kinevezett bírók közül választhassa meg, ki is ítélkezzen felettem.” Azt is mondja: „Polt Péter eladta a becsületét. Hogy ennek az ára az õ kinevezése volt-e kilenc évre, vagy más, nem tudom. Azon viszont el kellene gondolkodni: õ minden jogi felelõsség nélkül – különleges felhatalmazást használva – meggyanúsíthat, megvádolhat, meghurcolhat. (…) Ez nincs így rendben!”

Gyurcsány nem számít frakciószakadásra

Gyurcsány Ferenc szerint az MSZP-frakció tagjainak fontosabb kell, hogy legyen a baloldal sorsa és radikális megújítása, mint személyes egzisztenciájuk.

A volt miniszterelnök szerdán az MTI kérdésére így indokolta, hogy az általa vezetett Demokratikus Koalíció Platform azt javasolja: a szocialista képviselõk erõsíttessék meg mandátumukat az õket jelölõ párttagokkal.

A korábbi kormányfõ egy gödöllõi sajtóbeszélgetésen hangsúlyozta: nem számít arra, hogy javaslatuk miatt kizárják a frakcióból vagy a képviselõcsoport kettészakad. Hozzátette, kezdeményezésük nem a képviselõcsoportnak, hanem az MSZP-nek, a kongresszusnak szól, “a frakciónak nincs dolga vele”, csak az egyes képviselõknek. Épp ezért – folytatta – nem megy el arra a csütörtöki rendkívüli frakcióülésre, amelyet Mesterházy Attila pártelnök-frakcióvezetõ kezdeményezett az ügyben.

Elmondta azt is, a Demokratikus Koalíció hét országgyûlési képviselõje aláírt egy nyilatkozatot, amelyben felajánlják, hogy az õket jelölõ szervezet tagjai döntsenek mandátumuk megerõsítésérõl vagy megvonásáról. Gyurcsány Ferenc szerint “felemelõ, történelmi pillanat” lehetne, ha a többi szocialista képviselõ csatalkozna hozzájuk.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik