Belföld

Véresen komollyá válhat az orvoshiány

Jelenleg van olyan rezidens orvos Magyarországon, aki kevesebb mint 80 ezer forintot keres havonta.

Ha nem sikerül megfordítani az orvosok elvándorlásának tendenciáját, már jövőre sem lesz elég orvos, 2013 végére pedig akkora lehet a hiány, hogy működésképtelenné válik az egészségügy – figyelmeztettek a résztvevők a Változás előtt az egészségügy című csütörtöki, budapesti konferencián.

Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke a Világgazdaság című lap által szervezett eseményen üdvözölte, hogy a kormány az egészségügyet prioritásként kívánja kezelni. Az új kormányzat pozitív lépései közül kiemelte az egészségbiztosítási felügyelet felszámolását és a rezidensek röghöz kötésének megszüntetését.

Az elnök kitért arra, hogy továbbra is az egészségügyi dolgozók hiánya jelenti az ágazat egyik legnagyobb problémáját, melyre sem rövid, sem hosszú távon nem látják a megoldást. Kiemelte: nem tudják felvenni a versenyt azzal, hogy az orvosoknak külföldön ötszörös bérért jobb munkakörülményeket ígérnek. “A feszültség gyakorlatilag kezelhetetlenné vált” – tette hozzá.

Papp Magor, a Magyar Rezidensszövetség elnöke arról beszélt, hogy az orvosok körében eddig soha nem látott mértékű az elkeseredettség, de emellett az elszántság is.

Mint mondta, folyamatosan egyeztetnek, igyekeznek felmérni a kitörési pontokat. Néhány héttel ezelőtt pedig levélben fordultak Orbán Viktor miniszterelnökhöz, kérve, hogy a kormányfő személyesen avatkozzon be és biztosítson többletforrást az ágazat számára.

Ennek hiányában azt ígérik, hogy néhány hét múlva markánsabban lépnek fel. Papp Magor úgy fogalmazott: a kollégák nagy része elkötelezett amellett, hogy megvívják saját harcukat. Ez a bérük rendezése és a betegellátás fenntarthatósága mellett az orvosok önbecsülésének helyreállításáról is szól, önbecsülésükből mindannyiszor veszítenek, ahányszor a fizetési papírjukat megkapják.

Mint mondta, sokan nem hiszik el, mennyit keres egy fiatal orvos. Ezért a konferencián kivetített egy – a szövetség honlapján is megtalálható – bérpapírt, amely szerint az adott rezidens havi bérének átutalt összege nem éri a nyolcvanezer forintot.

A rezidensszövetség elnöke kiemelte: az államtitkárság saját hatáskörén belül megteszi a lehetséges lépéseket – ilyen a szakképzési rendszer átalakítása -, de ez önmagában nem elegendő. Tisztában vannak azzal, hogy az államháztartás fenntartása fontos, de az is nemzetstratégiai kérdés, hogy az egészségügy talpon tud-e maradni – tette hozzá.

Kifejtette: az orvostársadalom 2007-ben kezdett el drasztikusan “megindulni”, ha nem sikerül megfordítani ezt a folyamatot, akkor 2013 végéig négyezer orvos hagyhatja el az országot, ezáltal pedig működésképtelenné válhat az egészségügy.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik