Belföld

Él a kétharmaddal a kormányoldal

A 73 kétharmados tárgykörből 42-t újraszabályozott a Fidesz-KDNP-s parlamenti többség - olvasható a Nézőpont Intézet elemzésében.

A kormánypártok a rendszerváltás utáni magyar politikában példátlan felhatalmazással rendelkeznek, s széles körben használták a kétharmad adta lehetőséget, például a kormányszerkezet, illetve a közigazgatás területén, átalakultak továbbá politikai intézmények, változott az Alkotmánybíróság hatásköre, és az igazságszolgáltatás szabályozása, gazdasági, pénzügyi tárgyú törvények módosultak, létrejött az új médiaszabályozás, és szimbolikus döntések sora született. A parlament kormánypárti többsége a lényeges tárgyköröket és a személyi döntéseket tekintve “maximálisan élt az óriási felhatalmazással” – olvasható az elemzésben.

A módosítások tartalma és célja elsősorban a mozgástér bővítésére, a minősített többség hiányában eddig működési zavarokkal küzdő intézmények szabályozására irányult, “nem mellékesen a saját politikai érdek érvényesítése mellett”.

Minden kormányzó erő törekszik ugyanis a kormányzati kompetencia erősítésére, a mozgásterét akadályozó korlátok leépítésére, ám most erre kétharmados többsége van a hatalmon levőknek. A Fidesz komoly változtatásokba fogott “a működőképesség javítása, gazdaságpolitikája végigvitele, vagy a személyi döntések során a politikai lojalitás érvényesítése szempontjából” – olvasható a Nézőpont elemzésében, amely kitér arra is, hogy a kormányoldal mindeközben megtartotta kétharmados támogatottságát.

Az elemzés szerint az európai viszonylatban is ritka, nem nagykoalíció által birtokolt kétharmados többség óriási elvárásokat támasztott a Fidesz-kormánnyal szemben, hiszen amit korábban ennek hiányában nem lehetett megtenni, vagy a konszenzus hiányára hivatkozva nem tettek meg, arra most a kétharmad birtokában egyedül is képes a kormány. A korábbi adósságok – például a médiatörvény – rendezése így “alapkövetelménnyé vált”, miközben persze a hosszú távú berendezkedés lehetősége is motiválta a Fideszt a döntések során.

A kétharmad ugyanakkor önmagában nem a siker kulcsa. Mivel a kormányoldal egysége nem magától értetődő és egy ekkora frakció összetartása komoly feladat, így érthető a sietség, hogy még a ciklus elején fogott hozzá a komoly változtatásokhoz a kormány.

AJÁNLOTT LINK:

Aktív kétharmad (nezopontintezet.hu)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik