Pokorni Zoltán, az Országgyűlés oktatási bizottságának fideszes elnöke az MTI-nek azt mondta, hogy a a közoktatási törvényről folytatott megbeszélésen az oktatási államtitkárságot képviselő Gloviczki Zoltán közoktatási helyettes államtitkár és a jelenlévők egyetértettek abban, hogy csak ott lehessen szóbeli vizsga, ahol központi írásbeli felvételi is van.
A munkacsoport véleménye egyöntetű volt abban is, hogy meg kell tartani a jelenlegi rendszert, csak ott szabad megengedni a helyi felvételit, ahol nagy a túljelentkezés. Nem lehet visszatérni ahhoz a rendszerhez, amelyben a diákok felvételi vizsgáról felvételi vizsgára járnak, és minimálisra kell szorítani a szubjektív elemek szerepét is – hangsúlyozta.
A közoktatásból a felsőoktatásba való átlépés kapcsán sürgős tájékoztatást kért a munkacsoport az államtitkárságtól arról, hol tart az emelt szintű érettségi felvételi követelményként történő meghatározásáról szóló rendelet megalkotása. Pokorni Zoltán utalt arra, hogy a parlament decemberi döntése értelmében hatályban maradt az a szabályozás, amely szerint a kormány dönthet arról, hogy 2013-tól mely intézményekben, mely szakokon felvételi követelmény az emelt szintű érettségi vizsga.
Pokorni Zoltán kiemelte: akkor férnek bele a kétéves felkészülési időbe – amely egy-egy változás életbe lépése előtt előírás -, ha a jelentkezési határidő, azaz február 15. előtt megjelenik a rendelet. A munkacsoport felvetésére az a válasz érkezett, hogy a rendelet készül – mondta a kormánypárti politikus.
Szólt arról is, hogy a munkacsoport nem tartja indokoltnak az óvodából az iskolába való átlépés feltételeinek drasztikus szigorítását, szükségességét nem igazolják a statisztikai adatok sem. A közoktatási törvény koncepciójában most az szerepel, hogy minden, hetedik életévét betöltő gyermeknek abban az esztendőben, amikor hétéves lesz, el kell kezdenie az iskolát függetlenül attól, hogy iskolaérett-e.
Pokorni Zoltán hangsúlyozta: meg kell őrizni a rugalmasságot e téren. Mind a fideszes, mind a kereszténydemokrata képviselők egyetértettek ebben, mint ahogy abban is, hogy fejlesztő osztályokat vagy egyáltalán nem, vagy csak nagyon szigorú feltételek mellett lehessen indítani, mert ezek könnyen “gettóként működhetnének”. Ez a kérdés nem dőlhet el az iskola vagy a fenntartó szintjén, szigorú szakmai szabályrendszert kell kialakítani – emelte ki.