Megérkezett az ajkai térségben bekövetkezett katasztrófa helyszínére tart Pintér Sándor belügyminiszter és Bakondi György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője. Kolontárról az MTI tudósítója azt jelentette, hogy ismét összeül a védelmi bizottság és zárt ajtók mögött tájékoztatják a tárcavezetőt az eddigi védekezési munkálatokról, a kárfelszámolásról. A
helyszínre érkezett Hatala József országos rendőrfőkapitány is és a korábbi hírek szerint odatart Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes is.
Már a helyszínen van a környezetvédelmi államtitkár. Illés Zoltán azt mondta, hogy a kabinet minden létező segítséget megad a térségben kialakult ökológiai katasztrófa felszámolásához, de a költségeket az azt okozó cégnek kell állnia. Az összeg meghaladhatja a tízmilliárd forintot.
Az államtitkár közölte, meg kell akadályozni, hogy az élővilág kipusztuljon, a szennyeződés az ivóvízbe, illetve száradása után rákkeltő anyagként az emberek szervezetébe jusson. A legfőbb feladat, hogy a 30-50 méter magas tározót megtámasszák, az iszapömlést megállítsák.
Illés Zoltán szerint fennáll a veszélye, hogy további tározók sérülnek meg, csak a szerencsének köszönhető, hogy a sűrűbb állagú szürkeiszap még nem tört ki a tározóból. A teljes kármentesítéshez több száz hektárnyi talaj cseréjére volna szükség – tette hozzá.
A környezetvédelmi államtitkár kijelentette: törvénymódosítást kezdeményez, hogy a veszélyes anyagokat tároló cégek kötelezően fizessenek biztosítást, ugyanis a bizosítékhagyást nem tartja elegendőnek. Így a jelenlegi 800-1000 ilyen tevékenységgel foglalkozó cég “megtisztulhat”, és ha csak 15-20 vállalkozás marad, azokat könnyebb lesz ellenőrizni.
Illés Zoltán azt mondta: nem megalapozott információk szerint off-shore cég áll a katasztrófát okozó vállalkozás mögött, és ha csődeljárást kezdeményeznek önmaguk ellen, akkor az már bűncselekmény. Megjegyezte, a katasztrófa kapcsán már megindult a rendőrségi vizsgálat.
Az ajkai térségben keletkezett katasztrófát Illés Zoltán a tiszai cianidszennyezéshez hasonlította. Az államtitkár úgy fogalmazott: ha a szennyezőanyagot nem tudják megfogni a Marcalban, és eléri a Rábát, akkor mindenkinek térdre, imához!.