Belföld

Elhunyt Furmann Imre

Életének 59. évében, hosszú, türelemmel viselt betegség után elhunyt Furmann Imre, az Egyenlő Bánásmód Hatóság (EBH) elnökhelyettese.

Az emberi jogok rendíthetetlen harcosát, közéleti személyiséget, aki költőként is ismert volt, szerdán érte a halál. Májdaganata volt.

Furmann Imrét az Egyenlő Bánásmód Hatósága saját halottjának tekinti. Temetése június 2-án, 11 órakor lesz a miskolci Szentpéteri-kapui temetőben.

Rendszerváltó politikusként, civilként egyaránt aktív résztvevője volt az elmúlt húsz év történéseinek. Az 59 éves Furmann Imre az MDF-ben, később roma jogvédőként, végül az Egyenlő Bánásmód Hatóság alelnökeként alakította Magyarország jelenét. A Népszabadság 2010 februárjában készített interjút Furmann Imrével, akinek akkor jelent meg a verseskötete, és már a halálra készült.

Furmann Imre verse

Dobol a Mindenség,
villámlik, dörög naponta,
mint megmenekült szökevényre,
úgy gondolunk minden halottra.

Sorsütötten ténfergünk
ebben a patkányvinnyogású őszben,
levegő után kapkodunk,
s fejet hajtunk a közelgő télnek.

“Most is dolgozom. Konzultálunk ügyekről a munkatársaimmal, cikkeket írok, a naplómat már 1997 óta vezetem, ha megérem, talán egy film is készül. Próbálok mindent elolvasni, amire eddig nem volt időm, hat-nyolc könyvet olvasok egyszerre. Nem vagyok hajlandó a nagybeteget játszani, de azért néhány álmatlanul töltött éjszakát átengednék az ellenségeimnek” – nyilatkozta akkor.

Arra a kérdésre, hogy mit tenne másképp, az felelte, hogy mindent ugyanígy tenne, és mindent másképp. “Nem hiszek a véletlenekben, nekem ezt így és itt kellett csinálnom. Nekem a szoba-konyhás lakásból kellett eljutni Amerikába, Japán és Tajvan miniszterelnökeihez, összeölelkezni a dalai lámával. A legfontosabb, hogy a környező országokban élő magyarokat konkrétan segíthettem a változásban, olyan kalandok között, amikor még harc volt Romániában, állt a Szovjetunió és létezett Csehszlovákia is. Ezeket a „kalandokat” – újságkiadás Kassán, gyógyszer- és élelmiszer-szállítás Nagyváradra – szinte már méltatlan felidézni, hiszen ma már szinte mindenki úgy emlékszik, hogy ő ott volt, forradalmár volt” – olvashatjuk az interjúban.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik