Belföld

Orbánt Tony Blairhez hasonlítják

Orbán Viktor választóinak várakozásai hatalmasak, gazdaságpolitikai mozgástere minimális, politikai ellenfelei alig várják első botlását - jellemezte a leendő miniszterelnök helyzetét a Der Standard című osztrák liberális lap.

A rendszerváltás utáni Magyarországon egyetlen politikusnak sem volt még ekkora hatalma, mint Orbán Viktornak a parlamenti kétharmados többség birtokában, de a gazdasági helyzet miatt korlátozottak a lehetőségei – írta kedden a Der Standard című osztrák lap.

Orbán Viktor választási győzelme és karizmája Tony Blairéhez hasonló, de a hasonlóság figyelmeztető is a Fidesz elnöke számára. Blair, miután megreformálta a Munkáspártot, földcsuszamlásszerű választási győzelmet aratott, és tíz évig kormányon maradt. Ugyanakkor 13 éves munkáspárti kormányzás után az ország veszélyesen eladósodott, és a pártra nagy választási vereség vár.

Orbán elég óvatos volt ahhoz, hogy ne ígérjen új gazdasági jótéteményeket, a hétfőn bejelentett adócsökkentésekhez azonban nagyobb pénzügyi mozgástérre, ahhoz pedig először az Európai Unió (EU) és a Nemzetközi Valutaalap áldására van szükség.

A szerző véleménye szerint Orbán Viktor gazdaságpolitikai feltevése alapjában véve helyes, a magyar gazdaságot versenyképessé kell tenni, mindenekelőtt a vállalkozások támogatásával. A gazdaságot egyfelől külföldi befektetők dominálják, másfelől megbénítja egy olyan szektor, amelyben a magas adók miatt nincs késztetés a munkahelyteremtésre. Mindezt nem lehet egyik napról a másikra megváltoztatni, és rövid távon áldozatokat követel. Ezt Orbán Viktor is tudja, ugyanakkor választói számára fel kell tálalnia néhány “gyorsan fogyasztható falatot”, azért is, hogy a jobbszélről érezhető nyomást kordában tartsa.

Mindez a leendő miniszterelnököt – annak érdekében, hogy egy erős, cselekvőképes állam benyomását keltse – olyan alkotmánymódosításokra csábíthatja, amelyek egy autoriter vonásokkal rendelkező rendszer irányába vezetnek. Az “intelligens, vérbeli politikus” Orbán Viktor tudatában lesz annak, hogy ez nem helyettesítheti a gazdaság szanálását, énje pedig minden bizonnyal nem engedi, hogy Magyarország páriává váljon az EU-ban. Hogy rendelkezik-e egy államférfi kellékeivel, az hamarosan kiderül, teljhatalma mindenesetre nem enged meg kifogásokat – írta a Der Standard.

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Olvasói sztorik