Alig van esély a Fidesz kétharmados többségének megakadályozására, mivel azt a párt a még eldöntetlen 57 egyéni választókerületből 9 elvesztésével is biztosan megszerezné – mondta Juhász Attila, a Political Capital igazgatóhelyettese.
Az elemző szerint mindössze 8 olyan választókerület van, ahol az első fordulóban tízszázalékosnál kisebb volt a különbség az első és a második helyezett között, és közülük csak egyben végzett az élen szocialista politikus.
Az MSZP az LMP-re tolná a felelősséget
A politológus úgy véli, az erőviszonyokon a visszalépések sem változtathatnak érdemben. Juhász Attila azt mondja, az MSZP négy budapesti jelöltjének visszaléptetését sem a mandátumszerzés motiválta, hiszen választókerületükben feltehetően nem lehet meggátolni a Fidesz győzelmét. Szerinte a döntéssel a szocialista párt inkább megpróbálta az LMP-re hárítani a felelősséget arra az esetre, ha a Fidesznek meglesz a kétharmados többsége.
Juhász Attila elmondta: az MSZP célja az, hogy egyedül maradjon a baloldalon, ezért próbálja az LMP-t a jobboldal felé lökni, a Lehet Más a Politika ugyanis idővel a szocialista párt legfőbb riválisává válhat.
A Political Capital elemzője megjegyezte: a Fidesz ugyanígy járt el négy évvel ezelőtt, amikor azokat az MDF-es jelölteket okolta a kormánypártok győzelméért, akik nem léptek vissza a második forduló előtt. Noha világosan látszott, hogy azokban a körzetekben, ahol a demokrata fórum jelöltje nem indult el ismét, az MSZP javított korábbi eredményén – fűzte hozzá.
Hasonlóan vélekedik Szabó Márk, a Nézőpont Intézet vezető elemzője is. A politológus szerint valószínűtlen, hogy az LMP és az MSZP közti együttműködés veszélyeztesse a Fidesz kétharmados többségét, mivel a Nézőpont felmérése alapján az LMP szavazóinak mindössze 8 százaléka választaná a szocialista pártot és 18 százalékuk a Fideszt a második fordulóban.
Vannak kockázatok
Nagyobb a kockázata annak, hogy a biztos többséget hozó első fordulót követően a Fidesz szavazói már kevésbé lesznek motiváltak – mondta Szabó Márk, megemlítve, hogy a győztes pártnak az erejét most azokra körzetekre kell összpontosítania, ahol szűk az előnye a második kör előtt.
A Nézőpont Intézet elemzője az izgalmasnak ígérkező körzetek közé sorolta a két angyalföldi és szegedi választókerület mellett a kazincbarcikait, az ózdit és az edelényit is. Ezzel együtt hangsúlyozta: a Fidesznek reális esélye van a kétharmados többség megszerzésére.