A londoni gazdasági-politikai napilap “Magyar démonok” címmel megjelent szerkesztőségi írása szerint a Jobbik szavazataránya riasztó szintű támogatottság egy olyan párt esetében, amely nyíltan Európa “legvisszataszítóbb, ádáz nacionalista hagyományait” testesíti meg, és amely a zsidókat és a romákat teszi felelőssé más magyarok bajaiért.
A Financial Times megjegyzi ugyanakkor, hogy még a Jobbik rekorderedménye sem annyira erős, mint ahogy azt egyes felmérések jósolták, és elmarad a párt saját reményeitől is. Mindemellett nem különbözik nagyon más európai országok szélsőjobboldali erőinek választói támogatottságától sem – írta a brit lap, megemlítve mások mellett a francia Jean-Marie Le Pen nevével fémjelzett mozgalmat.
A kommentár szerint a következő miniszterelnöknek, Orbán Viktornak most hozzá kell kezdenie azon problémák kezeléséhez, amelyek a szélsőjobbot vonzóvá teszik egyes választók számára. E problémák között van a szegénységben tengődő, oly gyakran bűncselekmények áldozatául eső romák integrálásának évszázados kudarca.
A lap szerint a stratégia részét kell alkotnia az önkormányzati reformnak, mivel túl sok az olyan apró település, amely képtelen az alapvető közfeladatok – a rendfenntartás, az egészségügyi ellátás vagy az oktatás – ellátására is. Ennek megoldása nagy kihívás, ám egyben nagy lehetőség is Orbán Viktor számára. Vidéki támogatói nem vennék jó néven, ha településüket nagyobb adminisztratív egységekbe olvasztanák, azonban az ezzel járó jobb hatékonyság éppen e választóknak kedvezne – írta a brit napilap.
A szerkesztőségi kommentár szerint Orbán Viktornak ezt a harcot meg kell vívnia. A kétharmados többség elérhető a második fordulóban, és ez lehetőséget teremtene számára a szükséges alkotmányos változtatásokhoz. A Fidesz és a Jobbik együttműködésének kérdését azonban fel sem szabad vetni – írta a Financial Times.
A szerkesztőségi cikk szerint a másik kihívás a gazdaság. Magyarország nem hibáztathatja a globális válságot: a bajokat a leköszönő szocialisták költségvetési felelőtlensége okozta. Megkésett visszatérésük a megfelelő útra és a figyelemreméltó deficitcsökkentés lehetővé tette múltbeli gazdasági teljesítményük helyrehozatalának elkezdését. A megfelelő további lépés a Fidesz reformjainak támogatása lenne – elejét véve ezzel annak, hogy az új kormány bármiféle ürügy alapján a szélsőjobbal flörtöljön – áll a Financial Times kommentárjában.