“A volt kormányfő fel akarta rázni azokat a választókat, akik az MSZP-re szavaztak négy éve, és preferenciájuk nem változott, de most nem mennének el választani. Ezt támasztja alá az éles, a Fideszt célba vevő kritika, valamint a Fidesz és a Jobbik között húzott párhuzam is” – véli Szomszéd Orsolya, a Nézőpont Intézet elemzője.
Szerinte, mivel sokan megjelentek az értékelőn, Gyurcsány megmutathatta, hogy a párt törzsszavazói körében még mindig nagy a népszerűsége és meg tudja mozgatni az embereket. Továbbá azt is demonstrálta, hogy mekkora “retorikai előnnyel” rendelkezik a pártban – fejtette ki az elemző.
Egyetért ezzel a véleménnyel Török Gábor politológus is. Ő azt is hozzáteszi, hogy “Gyurcsány egyértelműen megkezdte – folytatta? – lemondása utáni politikai újratervezését, újraépítését. Az esemény ezért sokkal inkább szólt saját magáról, a „bátor”, „kemény” és „őszinte” politikusról, aki láthatólag teljesen elszánt abban a kérdésben, hogy visszatérjen, hogy ismét Orbán Viktor első számú ellenfele – 2014-ben kihívója – legyen”. Török szerint Gyurcsánnyal tartósan és komolyan kell számolni.
A visszatérést Szomszéd is reális forgatókönyvnek tartja, de szerinte csak a párt vezető posztjainak egyikéért szállhat harcba a volt miniszterelnök.
Filippov Gábor, a Progresszív Intézet elemzője is hasonlóképp értékel: “Gyurcsány Ferenc olyan politikusként állította be magát, mint akinek az MSZP szavazóbázisában még van szava”.
Osztja azt a véleményt is, hogy a cél a passzív MSZP-szavazók aktivizálása volt. “Erre utal az “Orbán-fóbiára” felépített beszéd, amelyben antidemokratikusnak állította be az ellenzéki pártot” – mondja.
Filippov szerint azonban a beszédben voltak nem várt elemek; hiszen korábban a sajtóban találgatások jelentek meg arról, hogy a párt jelenlegi vezetéséről milyen véleménye lesz Gyurcsánynak. Némileg meglepetést okozott, hogy határozottan kiállt a pártelnökség, Mesterházy Attila mellett, így a rendezvény teljesen beleillett az MSZP kampányába.