Belföld

Balázs Péter védi Orbánt

Elfogadhatatlannak nevezte Balázs Péter külügyminiszter a pozsonyi parlamentnek a magyar-szlovák kapcsolatokat érintő nyilatkozatának egyes megállapításait.

A szlovák törvényhozás június 3-án tartott rendkívüli üléséről kiadott nyilatkozat olyan kitételeket tartalmazott, amelyek elfogadhatatlanok Magyarország számára. Különösen vonatkozik ez azokra a megállapításokra, amelyek szerint mély aggodalomra ad okot “a nacionalizmus, az antiszemitizmus és az idegengyűlölet szélsőséges megnövekedése a magyar társadalomban”, illetve amely szerint “a Magyar Köztársaság néhány alkotmányos képviselőjének és politikusainak olcsó, demagóg és nacionalista felhívása aláássák a szlovákok és a magyarok békés együttélését” – közölte Balázs Péter.

Tény ezzel szemben – mutatott rá -, hogy a magyarországi szélsőséges erőktől elhatárolódott a magyar kormányfő, az államelnök, a törvényhozás elnöke, csakúgy, mint a parlamenti pártok vezetői. A tárca vezetője hozzátette: Magyarország még furcsábbnak tartja, hogy a szlovák külügyminisztérium éppen az Európai Tanács június 18-19-i ülése előtti napokban jegyzék kíséretében küldte el a nyilatkozatot az EU- és a NATO-országok pozsonyi képviseleteinek. “Ezzel eltért azoktól a módszerektől, amelyekről egy hónappal korábban a külügyminiszterek megegyeztek” – állapította meg.

Úgy fogalmazott: “ettől a kellemetlen incidenstől eltekintve, magyar részről valljuk és visszük tovább, hogy a kapcsolataink új szakaszát a kölcsönös tisztelet, a barátság és az egymás elfogadásán alapuló együttműködés hivatott jellemezni. Egymást nem azonosítjuk a politikai szélsőségesekkel, a megoldásra váró közös problémáinkat pedig közösen próbáljuk megoldani – a közvetlen párbeszéd révén.”

A szlovák parlament június 3-i ülésén elfogadott nyilatkozatában ítélte el Orbán Viktor Fidesz-elnök és más magyar politikusok “nacionalista kijelentéseit”. A Fidesz elnöke május végén Esztergomban egy, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjával (MKP) közösen tartott választási nagygyűlésen egyebek között úgy fogalmazott: az európai parlamenti (EP) választáson eldől, hogy a Kárpát-medencei magyarságot hányan képviselhetik Brüsszelben, a júniusi döntés öt évre meghatározza a magyarok súlyát az Európai Parlamentben. A több mint hat órán át tartó indulatos parlamenti vitában a koalíciós szlovák képviselők több éles, magyarellenes kijelentést tettek, amelyeket csak az MKP képviselői utasítottak vissza.

Ján Slota, a Szlovák Nemzeti Párt elnöke beszédében javasolta, hogy Orbán Viktort tiltsák ki Szlovákiából, az MKP-t pedig helyezzék törvényen kívül. A nacionalista politikus szerint Orbán “fanatikus” politikus, akinek célja a Nagy-Magyarország visszaállítása. Robert Fico kormányfő, aki Slotát megelőzően szólalt fel, szintén “nagymagyar nacionalizmusról”, magyar “irredentizmusról és revizionizmusról” beszélt, amely nemcsak Szlovákiát, de egész Közép-Európát veszélyezteti.

A magyar kormányszóvivő egyelőre nem tudta megerősíteni azokat a pozsonyi sajtóhíreket, amelyek szerint a szlovák kormányfő július 7-én vagy 9-én találkozik magyar partnerével. A szlovák miniszterelnöknek szóló budapesti meghívólevelet Balázs Péter adta át májusi pozsonyi látogatásán.

Bajnai Gordon magyar kormányfő egy nappal a szlovák parlament nyilatkozatának elfogadása után közölte: “méltatlan megjegyzésekkel” illették szlovákiai politikusok Orbán Viktort. “Nem igaz az, amit az egyik szlovákiai kormánypárt vezetője mondott, (…) Orbán Viktor nem neofasiszta politikus” – mondta a magyar kormányfő újságíróknak nyilatkozva Krakkóban, ahol a visegrádi csoport kormányfőivel találkozott. Hozzátette: “bár nem tiszte megvédeni a Fidesz elnökét – ezeket a kijelentéseket mindenkinek vissza kell utasítania.”

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik