Belföld

A romák sem szavaztak magukra

A romák által sűrűn lakott Borsod és Szabolcs megyékben is rossz eredményeket ért el az MCF Roma Összefogás Párt. Ugyancsak alig-alig kapott támogatást azokon a településeken, amelyek az elmúlt másfél évben a romákat ért súlyos támadások miatt kerültek reflektorfénybe; ezeken a településeken a Jobbik fölényes győzelmet aratott a roma szerveződés felett.

Az Országos Választási Iroda honlapján közölt adatok szerint az MCF Roma Összefogás Párt országosan 13 440 szavazatot (0,47 százalékot) ért el a vasárnapi európai parlamenti (EP) választásokon, amivel az utolsó helyen végzett.

Az MTI összehasonlította azokon a településeken, ahol romák sérelmére követtek el bűncselekményeket, milyen eredményt ért el a két rivális politikai tömörülés. A Borsod megyei Nagycsécsen, ahol tavaly november 3-ra virradóra ismeretlen tettesek Molotov-koktélt dobtak és rálőttek két, egymással szemben lévő családi házra, és a támadásban egy 43 éves roma férfi és egy 40 éves roma nő életét vesztette, egyetlen szavazatot sem kapott az MCF, míg a Jobbik 61 voksot tudhatott magáénak a 199 érvényes szavazatból.

Tatárszentgyörgyön, ahol idén februárban egy 27 éves apát és ötéves kisfiút lőttek agyon, miközben égő házukból menekültek, a roma összefogás párt 27, a Jobbik 72 szavazatot kapott a leadott 401 érvényes szavazatból. Tiszalökön, a legutóbbi gyilkosság helyszínén, ahol a roma kisebbség rendkívül magas arányt képviselnek a településen, az MCF 154, a Jobbik viszont 589 voksot kapott.

Annak ellenére, hogy Kolompár Orbán, aki az Országos Cigány Önkormányzatot is irányítja az MCF Roma Összefogás Párt mellett, minden olyan településen megjelent, ahol romák sérelmére követtek el támadást, erőszakot, és anyagi, jogi segítséget nyújtott, a szervezetére leadott szavazatok alapján az látszik: nem volt támogatása a roma politikai tömörülésnek.

Ugyanakkor volt értelme az önálló listának — értékelt a Roma Sajtóközpontnak (RSK) Ifj. Bogdán János, az MCF Roma Összefogás Párt szóvivője. Bogdán úgy nyilatkozott: több szavazatra számítottak, bíztak abban, hogy elérik a mandátumszerzéshez szükséges öt százalékos küszöböt, és hogy a szegényekhez is eljut a szavuk.

A szóvivő „katasztrófával felérőnek” nevezte a Jobbik választási eredményét. A „cigánybűnözés” elleni harcot is zászlajára tűző, radikális párt csaknem tizenöt százalékot ért el és három mandátumot is szerzett. A roma párt szóvivője szerint ez azt jelenti: fogadókészség van a szélsőséges ideológiákra. Ifj. Bogdán szerint „normális demokráciában” kiszorítják és szalonképtelennek minősítik a szélsőséges pártokat, de Magyarországon ez nem így van

Teleki László, a roma-ügyekért felelős miniszteri megbízott, szocialista parlamenti képviselő a Roma Sajtóközpontnak úgy vélte „megrázó üzenetet hordoz a magyarországi cigányság számára a Jobbik választási sikere.” A politikus szerint újra kell gondolni azt a szerepet, amit eddig betöltöttek a roma politikusok és közéleti szereplők, és el kell dönteni: együtt tudnak-e működni, hogy megálljt parancsoljanak a szélsőjobboldalnak.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik