Belföld

Orbán kettős állampolgárságot ígér

Kettős állampolgárságot ígért a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) ungvári jubileumi közgyűlésén Orbán Viktor.

A Fidesz elnöke – emlékeztetve a 2004. december 5-i, kettős állampolgárságról szóló népszavazásra – kifejtette: akkor mégiscsak az igenek voltak többségben, és ha van egy rendes, becsületes népképviselete a magyarországi magyaroknak, akkor egy ilyen népszavazás eredményét – függetlenül attól, hogy az nem kényszerítő erejű – a demokrácia szokásaihoz híven, irányadó politikai tényként veszi figyelembe.

Újraegyesítené a nemzetet

Mivel itt erkölcsi tényről van szó, amely – mint fogalmazott – súlyosabb, mint a politikai tény, “ezért most már csak egy olyan parlamentre van szükség, amely ezt tudomásul veszi, és a szükséges törvényt megalkotja, mint ahogy mi készen is állunk arra, hogy ezt a törvényt megalkossuk”. A magyar nemzet újraegyesítése ugyanis egyik alappillére a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség programjának – hangsúlyozta a magyar politikus.

Az 1989. február 26-án megalakult KMKSZ ünnepi rendezvényének – huszadik, jubileumi közgyűlésének – részvevőit köszöntve Orbán Viktor a legutóbbi magyarországi fejleményekre utalva kijelentette: “a változás úton van, és hamarost meg is fog érkezni”. Ez pedig azt a reményt nyitja meg – tette hozzá a politikus -, hogy nincs már messze az idő, amikor a státustörvényt majd ismét módosítja a magyar Országgyűlés, és visszaírják azt a mondatot, amelynek a törlése árulás és önfeladás, amely mondat úgy hangzik: a magyar nemzet létezik.

Pozitív üzenet?

A határon túli magyarok kettős állampolgárságáról szóló törvény elfogadása mindenképp szép gesztus lenne Magyarország részéről – nyilatkozta a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke.

Kovács Miklós a Fidesz elnökének arra a szombaton Ungváron tett kijelentésére reagálva, hogy hatalomra kerülése esetén a Fidesz megalkotná a kettős állampolgárságról szóló törvényt.

A KMKSZ elnöke elmondta: attól függetlenül, hogy az ukrán törvények tiltják a kettős állampolgárságot, a lényeg az, miként viszonyul Magyarország a határon túli magyarokhoz. A jogszabály elfogadása mindenképp pozitív lépés lenne – tette hozzá.

Kovács szerint jelenleg nem tudható, hogy a kettős állampolgárság hány embert érdekelne Kárpátalján, hiszen ez – mint fogalmazott – aligha járna a magyarországi szociális ellátórendszerbe történő becsatlakozással. “Azt sem tudjuk, hogy tömeges érdeklődés esetén miként reagálnának az ukrán hatóságok. Az egy másik kérdés, hogyan néz majd ki a törvény a gyakorlatban, de azt nem gondolom, hogy ezzel kapcsolatban retorziókkal vagy különösebb problémákkal kellene számolnunk” – mondta a KMKSZ vezetője, hangsúlyozva, hogy a lényeg az anyaország részéről megnyilvánuló pozitív gesztusban rejlik.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik