Belföld

Fidesz: a kormány leépítette a rendőrséget

A Fidesz a rendőrség kapcsán bírálta élesen a kormányt.

A kormány az elmúlt időszakban jelentősen leépítette a rendőrséget, dilettáns és szakmaiatlan döntéseket hozott – mondta Lázár János, a rendészeti bizottság elnöke pénteki budapesti sajtótájékoztatóján.

Háromezerrel kevesebb rendőr

Hozzátette: a 2009-es évnek a magyar rendőrség zilált és elbizonytalanított állapotban vág neki. Az elmúlt két évben hatezer rendőr hagyta el a pályát, s háromezerrel kevesebb rendőr van, mint az minimálisan szükséges lenne.

A Fidesz szerint minden adófizető magyar állampolgárt megilleti, hogy az állam garantálja a védelmet számára, s személyi és vagyoni biztonságát is megóvja.

Minden mutatóból kiolvasható, hogy növekszik az erőszakos, a vagyon elleni bűncselekmények aránya, a fiatalkorúak által elkövetett bűnesetek száma. Ma egy betöréses lopás elkövetőjét 25 százalékos eséllyel találják meg. Olyan országban válik évente 426 ezer bűncselekmény ismertté, ahol 700 ezerrel élnek kevesebben, mint 20 évvel ezelőtt – emelte ki.

Rendőröket az utcákra

A Fidesz álláspontja szerint a rendőrség olyan típusú átszervezésére van szükség, amelynek következtében minél több rendőr van helyben, az utcákon, ahol a valódi problémák érzékelhetők – mondta.

Utalt arra, hogy a költségvetés tárgyalásakor mintegy 3,5 milliárdos többlettámogatást biztosítottak volna a rendőrségnek körzeti megbízotti hálózatra, rendőrőrsökre, de ezt az MSZP és az MDF meghiúsította.

Meg kell nézni, hogy a jelenlegi forrásokat racionálisan költik-e el. Rendezni kell a magyar rendőrök bérét is, ez akár 50-100 milliárdos forrást is igényelhet, azonban 80-90 ezer forintért a fiatalok nem mennek el erre a pályára – mutatott rá.

Kérdésre válaszolva elmondta: pénteki találkozójukon Draskovics Tibor szakminisztert személyesen hívta meg jövő szerdai bizottsági meghallgatására.

Szólt arról is, hogy szerinte a magyar közbiztonság helyzete nem azon múlik, van-e önálló belügyminisztérium vagy nincs.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik