Belföld

2008-ban is Gyurcsány lesz a kormányfő

A FigyelőNet által megkérdezett szakértők szerint az év kulcskérdése a népszavazás lesz, amelynek az összes politikai erő számára van tétje. A politológusok ugyanakkor nem valószínűsítik Gyurcsány Ferenc bukását, igaz, népszerűségének emelkedését sem. A tiltakozások és sztrájkok valószínűleg alábbhagynak, és 2008 nem lesz az új erő térnyerésének éve sem.

Láthattuk, hogy a kormányoldal minden erőfeszítése dacára ugyanazokkal a problémákkal küzd, mint egy évvel ezelőtt, ezek közül a legfontosabb pedig a hitelességi deficit – véli Szomszéd Orsolya. A Vision Consulting elemzője szerint ennek a kormányfő is tudatában van, Gyurcsány Ferenc választmányi évértékelőjében úgy fogalmazott: „A jövő évi feladat, hogy új kormányzati stílussal újjáépítsék a bizalmat”, amennyiben ez nem sikerül, úgy az MSZP népszerűsége sem igen változhat pozitív irányba.

Nem valószínű Gyurcsány leváltása

Szomszéd Orsolya szerint mindemellett Gyurcsány pozíciója is jelentősen meggyengült, ami azonban nem vezet automatikusan leváltásához. „Ennek feltételei (reformok beérése, egy alternatív hatalmi centrum kialakulása, amelynek érdekében is áll a hatalom átvétele) egyelőre nem adottak. Valamely váratlan történés, vagy egy intenzív politikai esemény (például népszavazás, és egy óriási kormánypárti kudarc) azonban elindíthat előre nem látható folyamatokat az MSZP-n, illetve a koalíción belül” – véli a szakértő.

A Vision Consulting elemzője szerint a népszavazási kampány miatt 2008-ban igencsak felfokozott politikai hangulatra számíthatunk tavasszal, amelyet 2009-ben újabb választási kampány követ majd, akárcsak 2010-ben.

A népszavazás éve jön

2008-ban az egyik legfontosabb politikai esemény a Fidesz által kezdeményezett népszavazás lesz, amely komoly kockázatot jelent a kormány és a legnagyobb ellenzéki párt számára is – fogalmazott lapunknak Gyulai Attila.



2008-ban is Gyurcsány lesz a kormányfő 1

Sólyom és Szili is fenntartásokkal fogadja a kormányfõ bizonyos intézkedéseit (Fotó: MTI)


A Political Capital Institute elemzője hozzátette: Gyurcsány Ferenc az egészségbiztosításról szóló szavazással erősítette pozícióját, egy népszavazási vereség azonban újra, az eddigieknél is erőteljesebben billentheti ki pozíciójából a miniszterelnököt. „Ez határozza meg az MSZP-n belüli erőviszonyok alakulását is, de legalábbis azt, hogy lesz-e olyan személy vagy csoport, amely a nyilvánosság előtt is konfrontálódik a miniszterelnökkel, alternatív kormányzáskoncepciót vagy programot kínálva” – véli Gyulai Attila.

A szakértő szerint a Fidesz számára a legnagyobb kockázatot nyilvánvalóan a nehezen teljesíthető, az érvényes és eredményes döntéshez szükséges részvétel, vagyis a mozgósítás jelenti majd. A népszavazás ugyanakkor – bármi is lesz az eredménye – nagy valószínűséggel az év legnagyobb részében meghatározó jelentőségű marad.

Gyengülnek a tiltakozások

Mindkét, lapunk által megkérdezett politikai szakértő egyetért abban, hogy bár tüntetések, utcai akciók továbbra is lehetnek, de ezek mérete és szerepe is csökkenni fog. „Ahogy a mostani sztrájkok is megmutatták, hogy a tömeg nem feltétlenül mozgosítható. Elsöprő erejű tömegmegmozdulásokra várhatóan ezután sem kerül sor” – mondta Szomszéd Orsolya.

Nem tudna megkapaszkodni egy új erő

Egy új politikai erő, párt ugyan megjelenhet a politikai színtéren, arra azonban kevés esélye van, hogy komolyabb sikert elérjen – véli Szomszéd Orsolya. A szakértő úgy gondolja, jelentős anyagi, és egyéb erőforrásokra lenne szüksége az eredményes szerepléshez, illetve egy “húzónévre”, egy már ismert és hiteles politikusra, aki biztosítaná a támogatást a kezdetekben. „Kívülről igen nehéz bekerülni a politikába, ez eddig egyetlen új szereplőnek sem sikerült. Azaz a pártrendszer átalakulására csak kivételes esetben kerül sor, az új pártok megjelenésének pedig komoly intézményes korlátai is vannak: például a magas belépési küszöb” – mondta a politológus.

Gyulai Attila szerint új politikai erő színrelépéséről várhatóan tovább folytatódnak a találgatások, de ez a ciklus közepén természetes, hiszen ilyenkor nő a pártokkal, a politikával való elégedetlenség. Ebből azonban nem lehet olyan következtetést levonni, hogy sikerük is lesz – véli a szakértő.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik