Kétnapos, kihelyezett frakcióülést tartanak a szocialisták a hétvégén Tapolcán. Szombaton Gyurcsány Ferenc pártelnök-miniszterelnök mond beszédet, és felszólalnak kormánytagok is; vasárnap pedig egyfajta „panasznap”, frakcióértékelés és általános vita várható. A kritikusok, úgy tűnik, ezúttal „hátrébb lépnek”. Tény, hogy a frakció jelentős többsége kiáll ugyan Gyurcsány és a reformok mellett, de a frakció pontos iránymutatást és válaszokat vár. Ahogyan a lap egyik forrása fogalmazott: „a 2010-re beérő fejlesztések ígérete már nem elég, konkrét tervezés és menetrend kell, különben ránk omlik a tatarozás alatti reformpalota”.
A Népszabadság tudomása szerint Gyurcsány Ferenc az őszi időszakban, pontosabban az év végéig – a kormányzati feladatok mellett – elsősorban a párt és az országos központ megerősítését tűzi célul. Ebben segítségére lehet az a tanulmány, amelyet a kormányfő megrendelésére a pártigazgatóság készített elemzőkkel és kutatókkal. Ebben az alapszervezetekig elérő átvilágításban arra vártak választ, hogy a helyi szervezetek miben erősek, miként lehet rájuk kampányt, „reformmagyarázó hadjáratot” építeni, miként lehet felrázni őket, hatékonyabbá tenni a működésüket. A tanulmány részletes értékelése és az ezen alapuló akcióterv ősszel készül el. A lap információi szerint még az idén az MSZP identitását megerősíteni kívánó programok, konferenciák lesznek az ország különböző pontjain.
Ami Gyurcsány Ferenc tapolcai, s így talán a hétfői, parlamenti beszédének várható tartalmát illeti; a kormányfő bizonyosan fog beszélni arról, hogy a reformok – ha kisebb döccenőkkel is – jó úton haladnak. A gazdasági fejlődés elindult, a jövő évi költségvetés ennek megfelelően bár szigorú lesz, mégsem jönnek további megszorítások. Tartani kell a költségvetés előirányzatait, de ez – s ez fontos üzenet – nem jár reálbércsökkenéssel. Gyurcsány Ferenc bizonyosan foglalkozni fog a szocialista frakció által is „forró témaként” kezelt nyugdíjkérdéssel, pontosabban a korhatár megemelésének szükségességével, az ezzel járó feszültségekkel. A kormányfő bizonyosan foglalkozik az oktatásüggyel, s várhatóan ismerteti a közoktatás fejlesztésére vonatkozó elképzeléseket. Szintén várható, hogy szóba kerül – ha nem is a miniszterelnök beszédében, de a kormányzati munkáról szóló egyik beszámolóban –, hogy a feketegazdaság elleni küzdelemben jelentős sikereket ért el a kabinet, s ezzel kapcsolatban újabb javaslatok is születtek, amelyeket szintén ősszel kívánnak majd megvitatni.
A szocialista frakció kimondva-kimondatlanul belső állásfoglalást vár a kormányfőtől a szélsőjobboldali fenyegetettséggel kapcsolatban is.