Belföld

Reformok alatt nem érdemes szülni?

Az egészségügyi tárca is elismerte, nem volt zökkenőmentes a fővárosban a szülészeti osztályok megreformálása. Szeptemberre viszont végre kiderül, Budapesten melyik kórház, hány ággyal működtetheti tovább szülészeti osztályát, őszre ugyanis véget ér a „Molnári ágyszámok” felülvizsgálata és Fővárosi Önkormányzat kórházátalakítása is. Addig azonban marad a bizonytalanság az orvosok és a kismamák részéről egyaránt.

Megszűnt szülészetek

Károlyi Sándor Kórház
Nyírő Gyula Kórház
Schöpf-Merei Kórház
Szent Margit Kórház
SOTE-Kútvölgyi tömb
Újpesti szülőotthon

„Hét és fél hónapos terhesen kaptam egy levelet a Kútvölgyiből, hogy május elseje után megszűnik a közfinanszírozott betegellátás, ezért vagy fizetek, vagy keresek magamnak egy másik kórházat. Pár hét múlva a kútvölgyis nőgyógyászom mondta, hogy mégis maradhatok térítésmentesen, a kórház csak június elsejétől lesz fizetős. Én június negyedikére vagyok kiírva, nem tudom, hogy finanszírozza-e az állam az ellátásomat, vagy nekem kell még pluszban 130 ezret fizetnem” – írta egy olvasónk a FigyelőNet bemondójában, ahol többen is jelezték, bizonytalanság és zűrzavar van a fővárosi kórházakban.

Molnár Lajos utolsó reformlépéseként ugyanis 45 százalékkal csökkentette a finanszírozott szülészeti ágyak számát, és hat kórházban bezáratta a szülészetet.

Korrekció vagy soha

„Bizonytalanok a fővárosi orvosok és kórházigazgatók, hogy végül megmenekül-e az intézményük, kapnak-e esetleg több ágyat vagy átteszik őket egy másik kórházba” – mondta a Szent Imre Kórház szülészeti osztályának főorvosa. Jelenleg ugyanis nem tudni, hogy mi lesz a Szent Margit kórházzal, a Kútvölgyivel vagy a Schöpf-Mereivel, a kórházi dolgozók ezért rendkívül bizonytalanok és feszültek.

Rákóczi István szerint egyébként nem az a baj, hogy bezártak bizonyos szülészeteket, hanem hogy minden kórházban csökkentették az ágyszámot. „Amikor pár hete szülési hullám volt, előfordult, hogy egy kismamának fél napot a folyosón kellett töltenie, mert nekünk csak 37 ágyunk van” – mondta a kiemelt kórház szülészeti vezetője hozzátéve, hogy ha lecseng a szülési hullám, és korrigálják az ágyszámokat, akkor októberre konszolidálódhat a helyzet.

A Szülészek és Nőgyógyászok Szakmai Kollégiumának elnöke viszont élesebben fogalmazott arra a kérdésre, mikor állhat helyre a rend a fővárosban. „A politikusoktól kell megkérdezni, ők döntenek” – mondta Szabó István, aki nem mert találgatásokba bocsátkozni. Mint jelezte, bár próbálkoznak a fővárosban, a döntések néha mégis inkább nevetségesnek bizonyulnak.

Nem káosz, hanem feszültség

„Valóban nem volt zökkenőmentes a fővárosban a szülészeti osztályok átalakítása, ezért van feszültség” – ismerte el Kovács Attila, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára a FigyelőNetnek. A két hete még szülészként dolgozó államtitkár szerint az egyik legfontosabb feladat, hogy megvizsgálják és adott esetekben korrigálják a szülészeti és nőgyógyászati ágyak számát. A kapacitások felülvizsgálata az államtitkár szerint három hónap múlva zárulhat le, addig a fővárosi kórházaknak jelentést kell küldeniük, hogy egy nap mennyi szülést vezetnek le.

„Korrekció kell, de nem az a megoldás, hogy visszacsinálunk mindent” – jelezte az államtitkár, aki szerint sokkal összetettebb a probléma. Mint mondta, a kórházak egyrészt nem készültek fel arra, hogy kevesebb ággyal működhetnek csak tovább, másrészt létezik egy olyan „hagyomány” is Magyarországon, hogy vidékről is a fővárosba járnak szülni a nők. Kovács Attila egyébként a héten kezdi végigjárni a szülészeti osztályokat.

Öt ágyat kapott a Margit

Horváth Csaba főpolgármester-helyettes is úgy nyilatkozott a FigyelőNetnek, szeptember elején kell megvizsgálni, van-e még gond a szülészeti ellátásban. Az Egészségügyi Minisztérium mellett egyébként a főváros is megkezdi a Molnár-féle reformok csiszolását.

A Fővárosi Önkormányzat ugyanis arra készül, hogy összevonják a Kútvölgyit, a Margit Kórházat, a Budai Gyerekkórházat és a János Kórházat, az így kapott ágyakat pedig újra elosztanák az intézmények között. Próbaképpen öt szülészeti ágyat visszaadtak a Margit Kórháznak – ezt a lépést nevezte egyébként nevetségesnek a szülészeti kollégium elnöke. Öt kórházi ágyhoz ugyanis három orvost és legalább ugyanennyi nővért kell alkalmazni, az OEP-finanszírozásból pedig nem biztos, hogy fedezni tudják a költségeket. „Ez nem gazdasági, hanem szakmai döntés. Meg kell vizsgálni, mennyire működőképes így az intézmény, és hány ágyat lehet még átcsoportosítani a János kórházból” – közölte Horváth Csaba.

A főpolgármester-helyettes egyébként akkor sem lesz borúlátó, ha az egészségügyi tárca három hónap múlva úgy dönt, maradnak az ágyszámok. Mint mondta, léteznek olyan osztályok, ahol kapacitásfelesleg van, a kórházaknak pedig lehetőségük van arra, hogy az ágyak tíz százalékát átcsoportosítsák.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik