Az AFP francia hírügynökség megjegyzi: a szocialista-liberális kormány vasárnap súlyos vereséget szenvedett az önkormányzati választásokon, de Gyurcsány Ferenc kormányfő a távozását követelő, két hete tartó tüntetések után elutasította az államfőnek és az ellenzék vezetőjének a lemondásra való felszólítását.
Gyurcsány: maradok
A miniszterelnök a BBC brit közszolgálati televíziónak és Reuters hírügynökségnek nyilatkozva is megerősítette, hogy maradni kíván posztján, és meg kívánja valósítani a reformokat.
A Reuters által idézett politikai elemzők szerint Gyurcsány, akinek a kormánya az első volt a rendszerváltás óta, amely másodszorra is megnyerte a parlamenti választásokat, gyengébbnek látszott, mint hivatalba kerülése óta bármikor.
Gyurcsány ugyanakkor a brit hírügynökségnek megerősítette, hogy maradni kíván, és meg kívánja valósítani a megszorító intézkedéseket, amelyekkel a költségvetés GDP-arányos hiányát kívánják az idei 10,1 százalékról 2009-re 3,2 százalékra csökkenteni.
A főváros segítheti Gyurcsányt
“A szabaddemokraták elnöke ma este határozott támogatásáról biztosította közös politikánkat, közös kormányunkat és a miniszterelnököt, és a szocialista párt vezetősége szintén teljes támogatását adta” – mondta Gyurcsány Ferenc.
Az AFP által idézett elemzők szerint a főváros szocialista-liberális kézen maradása segíthet Gyurcsány Ferencnek annak a két hete kezdődött tiltakozásnak a legyőzésében, amelyet az váltott ki, hogy bevallotta, hogy újraválasztása érdekében hazudott gazdasági megszorító programjával kapcsolatban.
A Reuters által idézett politikai elemzők szerint a szocialisták vereségének mértéke és Sólyom László köztársasági elnök beszéde nyitva hagyja Gyurcsány Ferenc jövőjének kérdését, és lelket önt a legnagyobb ellenzéki pártba, a Fidesz-Magyar Polgári Szövetségbe, amely négy közül három általános választást veszített el.
“Azt hiszem, hogy nőni fog a kormányfőre gyakorolt nyomás az elnöki beszéd következtében, ami továbbra is tüzeli majd a tiltakozókat” – mondta a brit hírügynökség szerint Szabados Krisztián, a Political Capital munkatársa.
Sólyom nyilatkozata felszólítás Gyurcsány eltávolítására?
“Most az Országgyűlésnek van cselekvési lehetősége. (…) Az Országgyűlés dönt a miniszterelnök személyéről. Az Országgyűlés helyreállíthatja a szükséges társadalmi bizalmat” – idézte a Reuters Sólyom László szavait, megjegyezve, hogy azokat lelkesen üdvözölte a Kossuth téren összegyűlt mintegy tízezer tiltakozó.
Az AFP emlékeztet, hogy a köztársasági elnök a jobboldali ellenzék kérése ellenére sem szólította fel a miniszterelnököt lemondásra a szeptember 17-én nyilvánosságra került beszéde után, csak a morális felelősségére mutatott rá.
Egyes elemzők úgy értelmezték a köztársasági elnök vasárnapi beszédét, mint a szocialista és a liberális képviselőkhöz intézett felszólítást, hogy mozdítsák el tisztségéből a kormányfőt – írta internetes honlapján a BBC.
Az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökség a kormánypártok vereségének okául a kormány által meghozott megszorító intézkedések negatív hatását tudja be.
A hírügynökségek részletesen ismertetik Orbán Viktornak, a Fidesz elnökének a beszédét is, aki az “MSZP történelmi vereségéről” beszélt, és aki szerint a polgárok leváltották a kormányfőt.