Az MTI újságírója azt kérdezte: mi történik akkor, ha a választó például csak a képviselőválasztáson kíván részt venni, ám a polgármester-, vagy főpolgármester-választáson már nem? Ugyanis az önkormányzati választáson részt vevők képviselő-testületet, közgyűlést, polgármestert vagy főpolgármestert választhatnak. Jogszabály nem kötelezi arra a polgárokat, hogy valamennyi választáson részt vegyenek, ha csak az egyiken kívánnak élni választójogukkal.
Rytkó Emília elmondta: a szavazatszámláló bizottságnak a választópolgár személyi azonosítása után át kell adnia számára valamennyi, jelenlétében lepecsételt szavazólapot. A választópolgár azonban dönthet úgy, hogy nem kíván részt venni valamelyik szavazáson, ekkor visszaadhatja a bizottságnak a szavazólapok egy részét – tette hozzá. Kitért arra is: a választó dönthet úgy is, hogy átveszi valamennyi szavazólapot, de azokat kitöltetlenül, akár „érintetlenül, üresen” is bedobhatja az urnába.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy a szavazatszámláló bizottságnak visszaadott szavazólapot már nem lehet másnak kiadni. A fel nem használt szavazólapnak ott kell maradnia a bizottságnál, amelynek „leltár szerint pontosan” el kell számolnia „minden egyes papírral”. Szigeti Péter, az Országos Választási Bizottság (OVB) elnöke elmondta: „A szavazócédulák felvételéből még nem következik, hogy feltétlenül az összes kérdésben az állampolgár szavazásra lenne kötelezve, hiszen önkéntes a szavazás”.