Hétfőn késő este ismét friss bejegyzéssel bővült Gyurcsány Ferenc blogja. A kormányfő három aspektusból vizsgálja a balatonőszödi beszédet. Az első kérdés amit feltesz, hogy ki kormányozza Magyarországot. “Ebben számomra az alkotmány, a parlamentáris demokrácia szabályai az irányadók” – szögezi le válaszként a kormányfő.
Ezt követően a balatonőszödi frakcióülésen elhangzott szöveg szűkebb és tágabb értelmezését boncolgatja. Szerinte a szűk értelmezés nagyjából úgy szól: a miniszterelnök bevallotta, hogy hazugsággal nyert. Ezt követően felhívja a figyelmet a tágabb értelmezésre – melyet sajátjának vall – ,s amely szerint a beszéd összességében és egészében a drámai monológ szokásos stílusjegyeit magán viselve egy, a közös normakövető, normatartó, teljesítményelvű felelősségtől szabadulni és menekülni igyekvő társadalmi hazugsággal szembeni felszólalás, amelynek természetesen része volt a kormány is.
Végül a stílusról értekezik, melyről belátja: a szabadszájúság sokakat bánthat azok közül is, akik a beszéd értelmezésében döntően az ő értelmezésemhez állnak közel.
Ismét a stílusról
Az elmúlt napok eseményeire csak néhány sorban reflektál: “Miközben nagyon helyesen a legtöbben a holnapra és a holnaputánra gondolnak, hogy merre tovább, hallom a személyeskedő durvaságok szűnni nem akaró sorát is. Ha azt gondolják, hogy én hasonló stílusban fogok vitatkozni, akkor tévednek.”
A miniszterelnök aggasztónak tartja a politikai magatartás durvaságát. Azt, hogy a rendbontókkal és randalírozókkal kapcsolatba kerülő szélsőjobboldal hangulatban, stílusban, mondanivalóban megfertőzi, esetleg bekebelezi a jobbközép legnagyobb pártját. “Ez hosszútávon talán a legveszélyesebb fejleménye mindannak, ami most zajlik” – vélekedik Gyurcsány Ferenc.