Két hét múlva lesz az új parlament alakuló ülése – derült ki, miután Sólyom László köztársasági elnök fogadta az Országggyűlésbe bejutott pártok vezetőit.
A köztársasági elnök közölte azt is, hogy még ezen a héten tárgyal a pártok vezetőivel és a miniszterelnök-jelöltekkel arról, hogy kit javasol miniszterelnöknek az Országgyűlésnek. A keddi tárgyalásnak két napirendi pontja volt: az Országgyűlés alakuló ülése időpontjának egyeztetése, valamint technikai megbeszélés a bizottságok és az alelnökök számáról.
Az egyeztetésen Hiller István, az MSZP elnöke, Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke, Dávid Ibolya, az MDF elnöke és Semjén Zsolt, a KDNP elnöke, valamint Soltész István, az Országgyűlés főtitkára vett részt.
Mindenkinek megfelel az időpont
Az MDF áll a május 16-i parlamenti alakuló ülés elébe, a kecskeméti, megismételt második fordulós szavazás lebonyolításától függően – közölte Dávid Ibolya pártelnök az MTI-vel, távozóban a Sándor-palotából. Hozzátette: a Magyar Demokrata Fórumnak május 16-tól május 23-ig bármelyik időpont megfelel az alakuló ülés megtartására.
Hiller István, az MSZP elnöke azt javasolta Sólyom Lászlónak a megbeszélésen, hogy Gyurcsány Ferencet, a szocialisták miniszterelnök-jelöltjét bízza meg kormányalakítással. Ezt az MSZP elnöke az MTI-nek az egyeztetést követően mondta el, hozzátéve: pártja egyetért azzal, hogy május 16-án legyen az Országgyűlés alakuló ülése.
Az SZDSZ számára elfogadható az Országgyűlés alakuló ülésének időpontja. Kuncze Gábor elmondta, hogy a héten megkezdődnek a tárgyalások az alakuló ülés előkészítésének részleteiről, a liberális párt frakciója pedig pénteken ül össze. A koalíciós tárgyalásokkal kapcsolatban csak annyit árult el: “Nagyon sok helyen, különböző csoportokban vannak tárgyalások a héten”.
Kecskemét még bezavarhat
Kuncze Gábor közölte azt is, hogy a parlament alakuló ülésének időpontjába a kecskeméti 2. számú választókörzetben megismétlendő második fordulós szavazás “esetleg bezavarhat”. Kecskeméten ugyanis várhatóan május 7-én meg kell ismételni a választások második fordulóját, miután az MSZP korábban fotókkal bizonyította, hogy a választások második fordulója előtt olyan szórólapok és plakátok jelentek meg a városban, amelyek szerint a koalíciós jelölt visszalépett, ezért a választók szavazzanak a Fidesz jelöltjére. Ebben a választókerületben egyébként a választás első fordulóját Szécsi Gábor, Kecskemét polgármestere nyerte, míg a második fordulót a Fidesz jelöltje, Horváth Zsolt, 239 szavazat különbséggel.
Horváth Zsolt a területi választási bizottság döntése után fellebbezési kérelemmel fordult a megyei bírósághoz, amely módosíthatja a választás szükségességét, illetve időpontját.
Változik a parlament
Bár még hivatalos végeredmény nincsen, az MSZP frakciójában 190-en, a liberálisokéban 20-an foglalnak majd helyet. A Fideszében még bizonytalan hányan fognak ülni, ez ugyanis attól függ, hogy a KDNP végül önálló frakciót fog-e alapítani. Ebben az esetben 143 főből állna a Fidesz és 21 főből a KDNP frakciója. Az ellenzéki oldalon ülő MDF-es csoport padsoraiban 11-en foglalhatnak helyet, illetve helyett kapott még a Parlamentben a Somogyért jelöltje is.
Ismert politikusok búcsúznak
Nem lesz szocialista parlamenti képviselő Medgyessy Péter volt kormányfő, Kósa Ferenc filmrendező, és Csabai Lászlóné, Nyíregyháza polgármestere, akik valamennyien visszavonultak az országos politizálástól. Kiesett a parlamentből Németh Imre volt agrárminiszter és Nagy Sándor területfejlesztési államtitkár is. Doszpot Péter volt nyomozó és Vári Gyula volt vadászpilóta sem lesz tagja az Országgyűlésnek, pedig ők négy éve még az MSZP új arcaiként jutottak mandátumhoz.
Több ismert fideszes politikus is elbúcsúzik az országos politizálástól: nem jutott a Parlamentbe ismét Rockenbauer Zoltán volt kulturális miniszter, Tölgyessy Péter, aki előbb az SZDSZ, majd a Fidesz képviseletében ült az Országgyűlésben az elmúlt 16 évben. Nem jutott mandátumhoz a párt régi arcai közül Tirts Tamás és Illés Zoltán, de nem lesz képviselő az eddigi frakcióigazgató Juhos Katalin és a pitonjairól ismert Kosztolányi Dénes sem. Kimarad a Parlamentből Szita Károly kaposvári és Gémesi György gödöllői polgármester is.
Ismert arcoktól búcsúzik az SZDSZ frakciója is: kimaradt Kóródi Mária volt környezetvédelmi miniszter, valamint Wekler Ferenc, aki 16 éve volt szabad demokrata képviselő. Nem lesz honatya Szalai Gábor sem, aki a gazdasági tárca második embere volt a Medgyessy-kormányban.
Búcsúzik a parlamenti politizálástól az utóbbi években független képviselőként ténykedő Boros Imre, aki tárca nélküli miniszteri posztot töltött be Orbán Viktor kormányában.