Belföld

IHT: ígéretek, ígéretek Magyarországon

Az egymást túllicitáló magyar választási ígéreteket elemzi szerdai cikkében az International Herald Tribune című párizsi napilap.

Ígéretek, ígéretek Magyarországon című írásában a Párizsban kiadott angol nyelvű újság közgazdászokra hivatkozva úgy vélte, hogy az MSZP és a Fidesz választási ígéreteivel elsősorban az euró 2010-re tervezett magyarországi bevezetését akadályozza meg.

A lap egy budapesti nyugdíjas szavait idézve hangsúlyozta: a szocialisták 2002-ben megígérték a 13. havi nyugdíjat, és most kénytelenek még többet ígérni a nyugdíjasoknak, ha hatalmon akarnak maradni. Most már mindkét nagy párt a 14. havi nyugdíjról beszél. A közgazdászokat ígéreteivel megijesztette Gyurcsány Ferenc, de Orbán Viktor is, aki a miniszterelnök nyugdíjemelését visszhangozva az egészségügyi kiadásokat is növelni akarja – hangsúlyozta a lap.

Az IHT Hamecz Istvánt, a Magyar Nemzeti Bank ügyvezető igazgatóját idézte, aki szerint az elmúlt négy évben a kormány folyamatosan költekezett, s míg a nyugdíjak mellett a bérek a közszférában 50 százalékkal növekedtek, az állami bevételek az áfacsökkentés miatt megcsappantak, ami hosszú távon robbanáshoz vezethet.

A kormány által idén 6,1 százalékosra tervezett, a jegybank által pedig 7,7-8,9 százalékosra jósolt GDP-arányos költségvetési deficit közti különbséget a bank azzal magyarázza, hogy a kormány adatai nem tartalmazzák a nyugdíjemelést és a magyar hadsereg modernizálásához Svédországtól vásárolt Gripenek költségeit. Ha az új kormány nem változtat gazdaságpolitikáján, a deficit jövőre elérheti a 10 százalékot is – véli az MNB az IHT szerint.

A 2009–2010-es eurócsatlakozás pénzügyi feltételeit a kelet-európai országok közül egyedül Magyarország nem tudja teljesíteni a központi bank adatai alapján, amelynek elsősorban azért nehéz függetlenül irányítani az ország pénzügyeit az IHT szerint, mert nincs meg a teljesítés határideje. A magyar gazdaság növekedése a jelenleg 62 százalékos exporton és a befektetői bizalmon múlik, ami miatt az ország érzékenyen reagál az árfolyamváltozásokra.

Sem az MSZP-nek, sem a Fidesznek nincs javaslata a deficit csökkentésére, de a nagyobb ellenzéki párt vezetői a lap szerint azt állítják a kulisszák mögött: ha vasárnap győznek, megszorító intézkedéseket vezetnek be. Az egyetlen bátor lépést az MDF tette meg azzal, hogy Dávid Ibolya pártelnök a Fidesszel való esetleges koalíciókötés feltételéül Orbán Viktor populista gazdasági ígéreteinek visszavonását szabta.

Ahhoz, hogy az euró 2010-es bevezetéséhez a költségvetési deficit az Európai Unió követelményének megfelelően 2008-ra 3 százalék alá csökkenjen, az MNB ajánlása szerint a közszféra dolgozóinak tíz százalékát, 80 ezer embert kell elbocsátani, a nyugdíjak emelését el kell felejteni, az egészségügy és az oktatás finanszírozásába pedig be kell vonni a magánbefektetőket – zárta elemzését az International Herald Tribune.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik