Belföld

Minden harmadik szál cigarettát csempészik

A cigarettacsempészet jövedelmezősége megközelíti az illegális fegyver-, illetve kábítószer-kereskedelemét - olvasható a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) tavalyi tevékenységéről készített évkönyvben.

Európában az illegális cigarettakereskedelem jelenleg kétféle módon eredményezhet extraprofitot az abban részt vevők számára. A csempészek egyrészt a Nyugat-Európában gyártott cigarettát legálisan kiviszik az unióból, majd a Kelet-Európába bejuttatott árut visszacsempészik az uniós országokba, és ott – a vám és az adók megfizetése nélkül – feketén értékesítik. Ezzel párhuzamosan virágzik a cigarettahamisítás is.

Ukrán, román kínai hamisítványok

A Kelet-Európából – jellemzően Ukrajnából és Romániából -, valamint Ázsiából – kiemelten Kínából – érkező hamis cigarettát Magyarországon is forgalmazzák, illetve főként Németországba, Franciaországba, Belgiumba, és Nagy-Britanniába szállítják. Az így forgalomba kerülő hamis cigarettáknak nem csak az ára, a minősége is jelentősen eltér az eredeti termékétől, károsanyag-tartalma számottevően meghaladja a csomagoláson feltüntetett határértékeket – írják.

Nagy profit, kis büntetés

Becslések szerint az országban forgalomba kerülő minden harmadik szál cigaretta csempészetből származik, a cigarettacsempészet jövedelmezősége megközelíti az illegális fegyver-, illetve kábítószer-kereskedelemét, és összértéke alapján nemzetbiztonsági szempontból is jelentősnek értékelhető. Jövedelmezőségén túl azért is lehet egyre nagyobb üzlet, mert a bíróságok lényegesen enyhébb ítéletet szabnak ki a dohánycsempészekre, mint a drogkereskedőkre. Ezért az elmúlt években Magyarországon több olyan bűnszervezet is bekapcsolódott a cigarettacsempészetbe, amelyek korábban kábítószer-kereskedelem gyanújával kerültek a hatóságok látókörébe.

Árukapcsolás

Az NBH tapasztalatai alapján új jelenség, hogy a korábban kizárólag embercsempészetre szakosodott szervezetek az illegális bevándorlókat szállító járműveken mind gyakrabban szállítanak csempészett dohányárut is. A régebben még egyéb csempészáruval foglalkozó hálózatok egy része is átállt a cigarettacsempészetre, és jól működő kapcsolatok épültek ki a korábban elkülönült bűnözői körök között.

Finomodó módszerek

Az illegális kereskedelem nagyságának növekedése miatt egyre kifinomultabb módszereket alkalmaznak a csempészek az áru határon történő átjuttatására, raktározására, az országon belüli szállítására, terítésére. A növekvő mértékű illegális cigarettakereskedelem miatt folyamatosan jelentős mennyiségű tőke áramlik ki a legális gazdaságból. Ennek tisztára mosását kiemelten a hazai pénzváltók, illetve a magyar és külföldi bankok felhasználásával, valamint a vendéglátóiparban, ingatlanügyleteken, ingatlanbefektetéseken keresztül, valamint offshore cégek igénybevételével végzik – olvasható az évkönyvben.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik