Belföld

Dicsőségtáblát készít az APEH

Január elsejétől „dicsőségtáblát" vezet az APEH, ahová a legpedánsabban adózók kerülhetnek fel – írja a hétfői Világgazdaság.

Tíz éven keresztül az adózás rendjéről szóló törvény csak azt tette lehetővé, hogy a legnagyobb adócsalók nevét, címét, a megállapított adókülönbözetet nyilvánosságra hozza az állami adóhatóság. Így aztán pellengérre kerültek azok a magánszemélyek, akiknél az APEH tízmillió forintnál nagyobb adókülönbözetet állapított meg, illetve azok a cégek is, amelyeknél, százmillió forintot meghaladta ugyanez.

A negatív lista után tíz évvel jön az adózók „pozitív listája”. Az adókötelezettségeiket hosszú időn keresztül kifogástalanul teljesítő adózókat érdemes megkülönböztetni azoktól, akik kifogásolható módon teljesítik a kötelezettségeiket – ezzel magyarázta a jogalkotó, hogy 2006. január elsejétől az adózás rendjéről szóló törvény bevezeti a minősített adózó fogalmát. Ezt a kiváltságos címet csak a vállalkozási tevékenységet végzők szerezhetik meg kérelem alapján. A kérelem benyújtására nyomtatványt rendszeresítenek, amelynek kialakításán jelenleg dolgoznak az adóhatóságnál, mint ahogy az adatbázis szerkezetén is.

A dicsőségtáblára tehát önkéntes alapon lehet rákerülni, amelyet az interneten is közzétesz az APEH. A törvény szerint minősített adózónak az számít, aki a kérelem beadását megelőzően legalább három éve működött, s a kérelem beadását megelőző elévülési időn belül (gyakorlatilag hat év) az adóhatóság nem állapított meg terhére adóhiányt, nem indított ellene végrehajtási eljárást, illetőleg az adózó fizetési könnyítés, adómérséklés iránti kérelmet nem terjesztett elő.

Adószakértők szerint a minősített adózói kategória elnyeréséhez meghatározott kritériumok nem megfelelők, így torzított lesz a lista. Mint mondják, amíg tartalmi adóvizsgálatokkal szemben a formai előírások betartásának ellenőrzését részesítik előnyben, s nem érik el számítógépes rendszerükből azokat a cégeket, amelyek tudatosan az államkassza megkárosítására törekszenek, addig nincs értelme a minősített adózói kategóriának. A listára így ugyanis csak azok kerülhetnek fel, akiket nem ellenőriznek.

A jogalkotó szerint a minősített adózó kategóriának az üzleti életben kedvező hozadékai lehetnek, így például a hitelkérelmek elbírásánál vagy a pályázatok elnyerésénél is. Arról nem is beszélve, hogy az adóhatósági ellenőrzések szempontjából a kisebb kockázatot jelentő vállalkozások körébe sorolhatók ezek a vállalkozók.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik