2002 óta évente mintegy 300 milliárd forint forráshoz jutott a terület, az ellátás színvonala és a lakossági megelégedettség viszont nem változott azóta sem. Az egészségügyi rendszer átalakításáról a miniszter kifejtette, hogy a tárca a szolidaritás elvén működő struktúra híve, amelyben az állam szabályozó, ellenőrző és szankcionáló szerepet tölt be.
Rácz Jenő a fenntartható finanszírozás három elemét említette: a lakosság egészségi állapotát figyelemmel kísérő megelőző és szűrőprogramokat, az ellátórendszer átalakítását és a ciklusokon átívelő fejlesztéspolitikát.
Az egészségügyi ellátórendszer átalakítása kapcsán a miniszter megemlítette a sürgősségi rendszer reformját, amelynek keretében a mentőszolgálat átformálására, a sürgősségi centrumok és osztályok kialakítására és a légi mentés fejlesztésére kerül sor. Az alapellátásról szólva Rácz Jenő elmondta: a háziorvosi tevékenység színvonalának emelését praxisközösségek és praxisalapok létrehozásával és a hátrányos helyzetű háziorvosi körzetek támogatásával kívánják megoldani.
Rácz Jenő az egészségügy magánosításával kapcsolatban elmondta: a magáncélú befektetéseknek volt és lesz helyük a rendszerben, de csak ellenőrzött módon.