Személyeskedések
A bizottsági meghallgatás során több személyeskedő megjegyzés is elhangzott. Eörsi Mátyás szabad demokrata honatya például mellékesen elejtette, hogy a polgári kormány alatt „szétverték” az ügyvédi irodáját, majd pedig – Orbán Viktor által szexistának ítélt – megjegyzéssel illette Lévai Anikót. (Az SZDSZ-es képviselő gyönyörűnek nevezte a Fidesz elnökének feleségét). Ez utóbbira reagálva Orbán Viktor biztosította Eörsi Mátyást, hogy bocsánatkérését továbbítja feleségének, az ügyvédi iroda történetét pedig egy borozgatás közben tervezik átbeszélni.
Az ÉS cikke nyomán felállított, az Orbán család állami forrásból történő gazdagodása, különös tekintettel a szőlőbirtokokra elnevezésű vizsgálóbizottság szerdai meghallgatásán a Fidesz elnöke készségesen válaszolt a kormánypárti és az MDF-es képviselők kérdéseire. A meghallgatáson ugyanis egyetlen fideszes tag sem jelent meg.
Saját erőből
Orbán Viktor végig hangsúlyozta, hogy a házasságkötésekor kapott szülői segítségen kívül semmilyen egyéb tényező nem játszott szerepet vagyongyarapodásában. Vagyona az 1986-os házasságkötésekor kapott szülői támogatásból, illetve az 1991 óta rendszeresen nyilvánosságra hozott vagyonnyilatkozata szerinti jövedelméből származik. Bevallása szerint jelenleg egy társasházzal, egy építés alatt álló hétvégi házzal, összesen hatvan hektár földdel és egy Golf típusú személygépkocsival rendelkezik. Ezeket feleségével közösen birtokolják. Hangsúlyozta, egyúttal 25 millió forintos hitel terheli ingatlanjait.
Orbán Viktor saját számításai szerint 1986 óta – amióta közös háztartásban él Lévai Anikóval – évente átlagosan 1,8 millió forintot sikerült megtakarítaniuk, ebből van minden vagyonuk. Szabó Zoltán kérdésére azt is elmondta, hogy ez fizetésén kívül felesége ügyvédi praxisából, majd 1993 és 1998 között bankjogászi tevékenységéből származott. Plusz bevételt jelentett még az elmúlt években, hogy Medgyessy Péter 2002-ben duplájára emelte a képviselők fizetését, illetve Orbán Viktor 18 millió forintot kapott 2003-ban megjelent könyve honoráriumaként.
Házvásárlás hitellel
A meghallgatás során többen rákérdeztek jelenlegi, a Sváb hegyen található lakásának megvételére. Ezzel kapcsolatban Orbán Viktor kiemelte: házvásárlásait hitelekből, illetve az előző ingatlan eladásából származó vételárból finanszírozták.
„Miniszterelnökségem lejártával kiköltöztem az addig az állam által biztosított lakásból, és ötödmagammal egy nyolcvan négyzetméteres lakásba költöztem. Közben megvásároltuk és felújítottuk a Sváb hegyi ingatlant. A régi, Haris közben található lakásunkat eladtuk, és 20 millió forintos kölcsönt vettem fel. Mivel a Haris közi lakást – egy nemzetközi ingatlancég segítségével – 63 millió forintért adtuk tovább, és 75 millióért vásároltuk mostani otthonunkat, a hitellel együtt elegendő pénzünk volt a megvásárlásához” – magyarázta a Fidesz elnöke. Egyben visszautasította azokat a támadásokat, amelyek szerint értékén felül adták volna el a régi ingatlant. Mint az egykori miniszterelnök elmondta, a Magyar Ingatlan Szövetséggel becsültették fel a lakást.
Egy szőlő ÉS más semmi
A bizottsági meghallgatás legnagyobb részében Orbán Viktornak az ÉS cikke nyomán felvetődött vádakra kellett reagálnia. A délelőtt folyamán több alkalommal is határozottan kijelentette, nem vett részt taggyűléseken, és nem hozott döntéseket gazdasági, vagyoni kérdésekben a Szárhegydűlő Kft. ügyeivel kapcsolatban. Elismerte, hogy az érintett személyekkel több alkalommal találkozott, beszélgetett, ezeken a baráti összejöveteleken azonban soha nem került szóba a Kft. és annak gazdasági ügyletei. A Fidesz elnöke – Eörsi Mátyás kérdésére reagálva – úgy értelmezte az ÉS-perben hozott bírói ítéletet, hogy nem voltak taggyűlések, így jegyzőkönyveket sem vezethettek, tehát az abban foglalt állítások is hamisak. Hozzátette, hogy habitusából adódik, hogy nem ő maga perelte az ÉS-t, ő ugyanis ezt a legvégső eszköznek tartja.
Korábbi nyilatkozatait és a bírósági ítélet után jegyzőkönyvnek nem nevezhető „megemlékezéseket” idéző bizottsági kérdésekkel kapcsolatban Orbán Viktor elmondta, két kérdésben foglalhatott csupán állást: Tokajhegyalja privatizálásáról, illetve a mezőgazdasági állami támogatások mértékéről. „Mindig azt mondtam, hogy nem tartom helyesnek a Tokajhegyalja privatizációját, sőt, szomorúnak tartom a jelenlegi kormányzat magánosítási gyakorlatát. Ezért olyat mondhattam, hogy amíg a polgári kormány van hatalmon, addig köztulajdon marad” – mondta Orbán Viktor.
A másik kérdésben úgy foglalt állást, hogy a mezőgazdaságban szükséges, hogy a veszteségek ellensúlyozására folyamatos állami támogatást kapjanak. „Olyat szintén mondhattam, hogy ha állami támogatást kapunk, kevesebbet kell kapjunk, mint más, mert azt az elvet vallom, hogy a mindenkori miniszterelnöknek kevesebbet kell kérnie, mint a többi állampolgárnak” – jelentette ki az egykori miniszterelnök. Hangsúlyozta azonban, hogy soha semmilyen alsóbb államigazgatási szervnek nem adott utasítást, a törvényeket pedig mindig betartotta.
Kaptak támogatást
Orbán Viktor elismerte, hogy feleségének cége – többek között az ő miniszterelnöksége alatt is – kapott támogatásokat, hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a mezőgazdaság működéséből következik, hogy a szőlőtermesztést rendszeresen támogatni kell. Az első támogatást egyébként még 1997-ben, a Horn kormány ítélte meg a Kft.-nek, nyolc hektár szőlő telepítésére. Ekkor Lévai Anikó 20 százalékot birtokolt a földterületekből. A Fidesz elnöke azonban hangsúlyozta, nem felesége pályázott, hanem a cég, ráadásul a támogatásokat soha nem személyeknek, hanem a tevékenységre ítélték meg.
Orbán miniszterelnöksége alatt, 2001-ben is kaptak támogatást, amelyet aztán már Medgyessyék utaltak. Közben egyébként változtak a tulajdoni viszonyok: a kezdeti 20 százalékról 25-re nőtt, majd hat százalékra csökkent Lévai Anikó részesedése. Ezt adta el 2003-ban, megközelítőleg 11 millió forintért.
Nem gyarapodtak
Orbán Viktor több alkalommal kiemelte, a családja ebből az üzletből nem gyarapodott, sőt. Mint elmondta, a szőlőtermesztés az első 15 évben veszteséges, ezen veszteség kiegyensúlyozására utal az állam támogatásokat. „Az ember egy okból telepít szőlőt: azért, amiért fát ültet. Ez nem egy üzleti szempontú befektetés” – mondta az egykori miniszterelnök. Hozzátette, amikor felesége eladta részesedését, csak annyit kapott, amit előzőleg az évek során beletett a vállalkozásba. A földeket haszonbérbe adták, ezek azonban jelentéktelen összegű bevételeket hoztak: évi ezer forintos illetve évi egy forint/négyzetméteres haszonbérletről szólnak a szerződések.