Megállapodott az Európai Bizottság a Microsoft vezetőivel a múlt héten, ennek hatására a gyártók és végfelhasználók az OEM Windows operációs rendszerrel együtt más média-lejátszókat is installálhatnak gépükre. Az új verzió már nem tartalmazza a vitatott médialejátszót.
A kérdés csupán az, hogy kell-e a PC forgalmazóknak a lecsökkentett funkcionalitású verzió?
A vállalat hosszas huzavona után a múlt héten juttatta el javaslatait a Bizottsághoz, amelyben többek között egy, az együttműködéssel kapcsolatos lépések megvalósítására vonatkozó megállapodás-tervezet is szerepel. A Microsoft beleegyezett továbbá abba az új jogdíj struktúrába, amely a Windows protokolljainak nem Microsoft-termékekben való felhasználására és licencelésére vonatkozik, és ezáltal szélesebb kínálatot és nagyobb testreszabhatóságot tesz lehetővé.
A ZDNet híradása beszámol arról, hogy a nagyobb PC-gyártók, mint a Dell, a Lenovo, a Fujitsu Siemens vagy a HP, hallani sem akarnak a nemrég átalakított Windows XP Home Edition N, illetve a Windows XP Professional N alkalmazásáról, és csak nagyon kevés cég tervezi, hogy előre telepíti ezeket a változatokat. A gyártók ezt azzal indokolták, hogy nincs rá igazán vásárlói kereslet, sőt, a Dell szóvivője egyenesen kijelentette, hogy vásárlóik kifejezetten a médialejátszót tartalmazó Windows-példányokra számítanak.
“A Dell továbbra is a médialejtászót magába foglaló Windows operációs rendszert kínálja az európai vásárlóknak, mind a Dimension asztali számítógépek, mind az Inspiron laptopok esetében. A vásárlók többsége ugyanis elvárja, hogy a megvásárolt operációs rendszer le tudja játszani a különböző médiafájlokat, és nekünk kötelességünk, hogy kiszolgáljuk ezeket az igényeket” – jelentette ki a szóvivő, hozzátéve, hogy figyelemmel kísérik a vásárlói igények alakulását. A gyártók közül egyedül a Fujitsu Siemens jelezte, hogy hajlandó foglalkozni a butított változattal, de a médialejátszót nélkülöző Windowst csakis külön kérésre telepítik fel, míg alapesetben marad a megszokott teljes verzió.
A PC-gyártók körében tehát most sem túl népszerű a butított operációs rendszer, és hiába az elhúzódó egyeztetés és a névváltoztatás, úgy tűnik, hogy ez Európai Bizottság határozata – ezen a téren – nem túl sok gyakorlati eredményt von maga után.
A szoftveróriás természetesen elhárította a felelősséget: “A Microsoft a szokásos terjesztői csatornákon keresztül hozta forgalomba ezen termékeket” – jelentette ki a vállalat egy tisztviselője. “Az, hogy ezen változatok az európai piacon megjelennek-e a kínálatban már az egyes PC-gyártók, vállalati ügyfelek és forgalmazók döntése, amelybe nincs beleszólásunk.” Úgy tűnik tehát, hogy a határozat – ahogy azt annak idején sokan megjósolták – halva született ötlet, és dacára az időközben életbe léptetett módosításoknak, nem hagy maradandó nyomot a piacon.
A Windows XP Home Edition N és a Windows XP Professional N, a Windows XP operációs rendszer új, Windows Media Player nélküli verziói június 15-től angol, francia, német, olasz és spanyol nyelven válnak elérhetővé a számítógépgyártók számára, az értékesítési csatornák, beleértve a kis- és nagykereskedelmi licencértékesítőket, július 1-én juthatnak hozzá. A Windows XP módosított változatai cseh, dán, holland, görög, magyar, norvég, lengyel, portugál és svéd nyelveken csak július 1-től lesznek elérhetőek a gyártók számára, a többi értékesítési csatornán keresztül ezen verziókhoz július 15-től lehet hozzájutni.
Egyáltalán nem meglepő, hogy a SUSE Linux legújabb verziója is a napokban került a polcokra, minden eddiginél szélesebb alkalmazás kínálattal. A Novell jól mérte fel a helyzetet és megpróbálja az egyetlen konkurens operációs rendszert most a érdeklődés középpontjába helyezni.