A választási matematika szerint a 386 fős parlamentben legalább 258 képviselőt kell valamelyik jelöltnek maga mellé állítania ahhoz, hogy már az első – vagy második – fordulóban köztársasági elnökké válasszák. Ez a jelen politikai konstellációban a legkevésbé sem valószínű. Így marad a harmadik forduló, ahol az diadalmaskodik, aki több szavazatot tud begyűjteni. Ide már csak a két legtöbb szavazatot elnyert jelölt – a második forduló előtt még lehet új ajánlatokat tenni, bár erre sincs sok esély – jut be.
Minden képviselő számít
Az SZDSZ-t stabilan támogatják
„ Az SZDSZ döntése nem hiszem, hogy drasztikus változást hozna a párt támogatottságában. A párt a választások óta stabilan négy és hat százalék között mozog, ezt az sem ingatta meg, amikor Medgyessy mellé álltak a D-209 botrányban, és az sem, amikor kiálltak adóelképzeléseik mellett. Igazán nincsenek trendek” – mondta Závecz Tibor, a Szonda-Ipsos véleménykutatási igazgatója a FigyelőNetnek.
Csakhogy a Parlamentben jelenleg 11 független képviselő is ül, akiket bár nem köt semmilyen frakciófegyelem, de valószínűleg szavazni fognak, éspedig Sólyom Lászlóra.
Velük együtt viszont már szolíd többséggel a Védegylet által ajánlott, az ellenzék által támogatott egykori alkotmánybíró diadalmaskodhat. Akkor is, ha egy-egy szabad demokrata képviselő mégis kivívja a voksolás jogát, és az MSZP jelöltjét ikszeli be.
Mindez persze akkor állja meg a helyét, ha – az SZDSZ-en kívül – valamennyi képviselő részt vesz a szavazáson: mindenki odaér időben, senki sem betegszik meg, senkinek sincs egyéb halaszthatatlan elfoglaltsága, és senki sincs épp külföldön.
A függetlenek Sólyom mellett
Körömi Sólyom ellen
Körömi Attila független képviselő azért kérte hétfőn a Fidesztől Sólyom László jelölésének visszavonását, mert állítása szerint az Alkotmánybíróság volt elnöke a testület költségvetéséből vetetett magának házat 1998-ban, erről pedig nem tájékoztatta a teljes ülést. Körömi Attila ugyanakkor hangsúlyozta, nem Szili Katalin mellett kampányol, személy szerint Rácz Sándort látná szívesen az elnöki székben.
A politikus hozzátette, Sólyom Lászlót az egykori MDF-es, ma független képviselők maradéktalanul támogatni tudják, hiszen a klasszikus MDF-tagok annak idején támogatták őt az Alkotmánybíróság elnökeként, sokan együtt is dolgoztak vele. „Személy szerint nagyon sajnálom Szili Katalint, hogy a saját pártkoalíciója ilyen helyzetbe hozta. Ő egy igen népszerű személyiség, de a politikai játszmák következtében jelenleg jelentősen romlottak az esélyei” – véli Boros Imre.