Belföld

Újra teljes lehet az Alkotmánybíróság

Az igazságügyi tárca kidolgozza azokat a jogszabály-módosításokat, amelyek biztosítják, hogy az Alkotmánybíróság újra teljes létszámmal üzemeljen.

Ez az eredménye annak a hétfői megbeszélésnek, amelyet az öt legfőbb közjogi méltóság tartott az Alkotmánybíróság működéséről a Sándor-palotában. Mádl Ferenc államfő – a taláros testület elnökének kezdeményezésére – azért hívta meg a Sándor-palotába Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt, Szili Katalint, az Országgyűlés elnökét, Holló Andrást, az Alkotmánybíróság és Lomnici Zoltánt, a Legfelsőbb Bíróság elnökét, mert az alkotmánybírókat jelölő parlamenti bizottság régóta nem tud konszenzusra jutni a törvényes okok miatt tizenegyről nyolcfősre apadt testület kiegészítését illetően.

Mádl Ferenc elmondta: a jelölési folyamat hatékonyabbá tétele érdekében tervezett, az Alkotmány és az Alkotmánybíróságról szóló törvény módosításával járó változtatások elsődleges célja a személyi és szakmai folyamatosság biztosítása a taláros testületben.
A köztársasági elnök szerint rövid időn belül eldől, hogy a négypárti bizottság meg tud-e állapodni két, egy másik lehetséges forgatókönyv szerint négy alkotmánybíró jelölésében, de a jelölési folyamat módosítása a hosszútávú megoldás megteremtése érdekében mindenképpen indokolt.

Szavai szerint az alkotmánybírókat továbbra is kétharmados többséggel választja meg az Országgyűlés. Az államfő és az Alkotmánybíróság elnöke nem kívánt nyilatkozni a jelöléssel kapcsolatos változtatásokról. Holló András a jelölési folyamat módosításával összefüggésben a teljes létszámot biztosító garanciális szabályok rögzítése mellett a szakmai folytonosság érdekében fontosnak tartotta azt, hogy mindig többségben legyenek a régi tagok a testületben.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik