Nem rendezték, hogy az export-ösztönzéshez kapcsolódó állami érdekeket ki és milyen formában közvetíti a Magyar Export-Import Bank Rt. (Eximbank) felé, miközben a bank közvetetten 100 százalékos állami tulajdonban maradt – áll az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a bankról készített jelentésében.
E szerint mindebből az következik, hogy az exportösztönzés oldaláról a törvénymódosítások nem voltak megalapozva, és nem kapcsolódtak az Eximbank törvény szerinti feladataihoz. Az MFB a tulajdonosi jogait – 75 százalék mínusz 1 szavazatnak megfelelő tulajdoni hányad mellett – 2004. december 15-től gyakorolja.
A 2000-2004 első félévet átfogó vizsgálat megállapítja: a Eximbank forrásainak együttes állománya 2000-ben a megengedett 75 százaléka, 2001-től pedig minden évben 92 százaléka volt. A források 79-96 százalékát helyezte ki az export támogatására, így a bank a hitelezésnél megközelítette a lehetséges aktivitásának felső határát, szemben az előző számvevőszéki ellenőrzés során tapasztaltakkal, amikor az ÁSZ a bank aktivitását nem találta megfelelőnek.
Ugyanakkor a garancianyújtásoknál a költségvetési törvényben meghatározott limitnek csak a felét használta ki a bank. Az EU-s csatlakozás óta csak a két éven túli futamidejű hitelek támogathatók, ami azt eredményezi, hogy a Bank forrás-kihasználtsága – a meglévő két éven belüli futamidejű hitelek kifutásával – a jövőben fokozatosan csökken.
Az állam tulajdonosként azt várta el az Eximbanktól, hogy működése ne legyen veszteséges, ennek a pénzintézet folyamatosan eleget tett – áll az ÁSZ jelentésében. Bevételeiből fedezte ráfordításait, működési költségeinek növekedése az inflációs ráta alatt maradt. A bank saját tőkéje 55 százalékkal nőtt a 2000-2004 közötti időszakban, amiben annak is szerepe volt, hogy az állam 2001-től kezdve nem vont el osztalékot.
Az ÁSZ végül megállapítja, hogy az bank a 2004-2006 évekre szóló stratégiáját úgy készítette el, hogy ahhoz a kormány már nem fogalmazott meg gazdaságpolitikai elvárásokat. Ez azt jelenti, hogy tudomásul vette az EU és az OECD előírások miatt bekövetkező állomány-leépülést, és nem jelölte meg a pénzintézet működésének jövőbeni irányait.