Mint arról már korábban beszámoltunk, a Mol április 27-én tartott éves rendes közgyűlésén több érdekes napirendi pontot is megtárgyalnak a tulajdonosok. Többek között azt, hogy felaprózzák a részvényeket, módosítják a vezetői részvény ösztönző programot és kiterjesztik az igazgatóság tőkeemelésre való jogosultságát. Az igazgatóság által hétfőn este, a BÉT honlapján közzétett részletes előterjesztésből immár a részletek is ismertek.
|
A társaság igazgatóságának javaslata értelmében a mostani ezer forintos részvények névértéke a jövőben 250 forintra módosulna. A testület indoklása szerint erre azért van szükség, mert az elmúlt időszak jelentős árfolyam-emelkedése relatíve – a BÉT-en forgó papírok átlagkurzusához, illetve a nemzetközi átlagos árfolyamszintekhez képest – megdrágította a Mol-részvényeket. Az új névérték – a javaslat szerint – visszahelyezné a tőzsdei árfolyamot a többi tőzsdei papír átlagos árfolyamára.
A lépés tulajdonképpen technikai jellegű (a likviditás javítását szolgálja), ám a nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy egy-egy stock split nyomán előfordul, hogy meglódul az árfolyam. Elemzők viszont rámutatnak: ennek hátterében leginkább pszichológiai tényezők állhatnak, bár kétségtelen, hogy a likviditásbővülés jótékonyan befolyásolhatja az árfolyamot. A magyar gyakorlatban viszont ennek nincs akkora jelentősége, mert a magánszemélyek részesedése a társaságok – és konkrétan a Mol – tulajdonosi struktúrájában lényegesen kisebb mint az nyugaton jellemző. (Az elmúlt években eddig végrehajtott stock splitek szintén nem ugrasztották meg a kurzust sem az OTP, sem a Globus sem a BorsodChem esetében.)
Tőkeemelés
Az igazgatóság javaslatai között szerepel a testület tőkeemelésre szóló jogosultságának kiterjesztése is. A jelenlegi alapszabály felhatalmazása szerint az igazgatóság saját hatáskörben 13,6 százalékos tőkeemelést hajthat végre 2005 október 11-éig. Ezt most 25 százalékosra módosítanák, a lehetőséggel a társaság 2010. április 27-éig élhet. A módosítás lehetővé tenné a felmerülő akvizíciós lehetőségek rugalmasabb kihasználását.
Opciós program
A javaslatok érintik a Mol-menedzsment ösztönző programját is. A változtatások ugyanakkor inkább technikai jellegűek: a vezetőséghez időközben csatlakozott személyek arányos részvételi lehetőségét kívánják megteremteni. A társaság 2003. szeptemberében átváltoztatható kötvényprogramot fogadott el, amely azonban az azóta vezetőkké váltak számára az eredetihez képest alacsonyabb javadalmazást tesz lehetővé. A módosítás tehát őket, illetve a jövőben menedzsment-tagokká váló, ám a programhoz csatlakozni már nem tudó vezetőket kompenzálná.
További saját részvényvásárlások
A Mol igazgatóságának jelenlegi felhatalmazása a saját részvény vásárlásokra 2005 októberében lejár, ennek másfél évvel történő meghosszabbítását is a részvényesek elé terjesztik. Az indoklás szerint a saját részvények megszerzése szintén az akvizíciók rugalmas lebonyolításához szükséges, sok esetben ugyanis Mol-részvényekkel fizet a társaság. Saját részvényeket oly módon vásárolhat a társaság, hogy azok össznévértéke egy időpontban sem haladhatja meg az alaptőke tíz százalékát.
165 forint osztalék
Az olajcég testülete az osztalékra is javaslatot tett, amely 165 forintos részvényenkénti kifizetést, a profit 8,1 százalékát jelenti. Elemzők szerint a gázcégek eladása és a nagyon erős cash flow termelés 1000 forint körüli osztalékfizetést is lehetővé tett volna, a vezetőség azonban továbbra is a növekedésre, beruházásokra és akvizíciókra kíván összpontosítani. A mostani javaslat ugyanakkor így is komoly kifizetést jelent, a 2003-as év után például részvényenként 55 forintot fizetett ki a társaság.