Belföld

Erős riválisok nehezíthetik az OTP terjeszkedését

Az OTP Bank terjeszkedni akar Délkelet-Európában, hogy erősítse hazai pozícióját, de a térségben tőkeerős nyugati riválisokkal kell versenyeznie - olvasható a The Wall Street Journal szerdai számában.

A Marton Dunai névvel jegyzett cikk rámutat, hogy a bankok nagy lehetőséget látnak Délkelet-Európában, ahol számos ország törekszik az európai uniós tagságra. “Senki se akar kimaradni ebből” – mondta a lapnak Vágó Attila, a Concorde Securities elemzője, aki szerint az OTP-nek megvan a szükséges tőkéje és fel tudja venni a versenyt a nyugati bankokkal.

Pintér András, az Inter-Európa Bank elemzője úgy fogalmazott, hogy az OTP már el is könyvelhette első sikereit a térségben. Az OTP 2004-ben 69 százalékkal bővítve 140 milliárd forintra, vagyis mintegy 731 millió dollárra növelte nettó nyereségét az előző évihez képest. A DSK Group, az OTP bulgáriai érdekeltsége 8,5 milliárd forinttal járult hozzá ehhez az eredményhez.

Csányi Sándor az OTP elnök-vezérigazgatója a minap közölte, hogy az OTP legalább négy bankot akar megszerezni az idén Délkelet-Európában, bár hozzátette, hogy nem könnyű a megfelelő bankot és a megfelelő áron megszerezni, így akkor is elégedett lesz, ha csak két bankot sikerül megvásárolni. Csányi elmondta, hogy az OTP-t érdekli a romániai Casa de Economii si Consemnatiuni lakossági bank, amelynek 1300 fiókja van. A lap megjegyzi, hogy Romániában 2004-ben 8,2 százalékos volt a gazdasági növekedés. Az OTP érdeklődést mutat a török bankpiac iránt is.

Vágó Attila emlékeztetett rá, hogy a pozsonyi Banka Slovensko 2002 évi megvétele megmutatta, milyen versennyel szembesül az OTP, amikor egy viszonylag fejlett bankpiaccal rendelkező kis országban megjelenik. Az Erste Bank szlovákiai érdekeltségének, a Slovenska Sporitelna banknak 2,5 millió ügyfele van és a lakossági piac 40 százalékát fedi le. Az OTP szlovákiai szerzeményének 2,9 százalékos a piaci részesedése és 500 millió forint volt tavaly az adózás előtti nyeresége. A Concorde Securities elemzője szerint az állandó terjeszkedésen alapuló stratégiai vonzó lehet a befektetők számára, de csak addig amíg az OTP meg nem botlik azzal, hogy többet fizet egy bankért, mint amennyit ér. Az OTP többet fizetett a horvátországi Nova Banka megszerzéséért, mint amennyit a piac elvárt. A 6 százalékos piaci részesedésű horvát bankot 236 millió euróért, azaz csaknem 305 millió dollárért vette meg.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik