Hetek óta tartó huzavona után szerdán mégsem került sor szavazásra az új, José Manuel Durao Barroso vezette Európai Bizottságról az Európai Parlamentben. Barroso szerdán délben, az eredetileg tervezett szavazási időpontban bejelentette, hogy mérlegelte a bizottsági tagokkal kapcsolatos fenntartásokat, s heteken belül megteszi javaslatát az új testületre. De
Rocco Buttiglione
előtte mindenképpen konzultálnia kell az Európa Tanáccsal.
A bizottságot érintő szavazás eredménye eddig is több mint bizonytalannak látszott, a képviselőcsoportok megosztottak voltak a kérdésben, s a képviselők többsége a beterjesztett felállásában elvetette a Bizottságot. Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök az utolsó pillanatban ugyan felszólította a legkérdésesebb biztosjelöltet, Rocco Buttiglionét, hogy távozzon posztjáról, de ő meg akarta várni a szavazást. Amennyiben Buttiglionét lecserélik, valószínűleg Franco Frattini olasz külügyminiszter lesz helyette az új jelölt.
|
Korábban Hans-Gert Pöttering, a 268 képviselővel legnagyobb néppárti frakció nevében egyöntetű támogatást helyezett kilátásba, egyúttal emlékeztette képviselőtársait, hogy amennyiben szerdán „nemleges” lesz a szavazás végeredménye, azzal nemcsak egyes biztosjelölteket, hanem a testület egészét vetnék el. Ezzel szemben Martin Schulz, a második legnagyobb (200 tagú) pártcsoportot alkotó szocialisták frakcióvezetője úgy vélte, hogy Barroso nem tett kellő engedményeket, s továbbra is hallgatott arról, amit a szocialista pártcsoport visszatérően kért tőle.
Graham Watson, a liberálisok vezetője bírálatokkal tarkított beszédet mondott, de békülékeny hangot ütött meg, a frakció azonban végül is a Barroso-kabinet elutasítása mellett döntött. Ezzel gyakorlatilag megpecsételődött a Barroso-bizottság sorsa. Mintegy 40-50 szavazat hiányzott a biztos igenhez. Barroso emiatt kérte a szavazás elhalasztását. Schultz erre úgy reagált, hogy egy hónapos késést elképzelhetőnek tart.
|
Elkerülni a fiaskót
A jelenlegi Európai Bizottság mandátuma hétfőn, november elsején jár le, azt követően új testületnek kellene átvennie a munkát. De mivel az Európai Parlamentnek csak egységesen van lehetősége az új biztosokról szavazni, elutasítani is csak az egész Bizottságot lehet. Ezt pedig senki nem akarja, hiszen több jelölt rendkívül népszerű a képviselők között.
Magyar szempontból érdekes, hogy amint nőtt az elmúlt napokban a Buttiglionére nehezedő nyomás, úgy esett egyre kevesebb szó a korábban szintén támadott Kovács Lászlóról. Egészen keddig, akkor ugyanis Martin Schulz, a szocialista frakció vezetője az azóta visszavont bizottsági összeállítás elutasításának indoklásakor a bírált bizottsági tagok közé sorolta Kovács Lászlót is. Rajtuk kívül még a zöldek utasítják el a magyar jelöltet, másik öt kollégájával együtt. A liberálisok egyáltalán nem beszélnek Kovácsról, a Barrosót mindenképpen támogató Néppárt pedig egyik biztosjelöltet sem „piszkálja”.
Fotó: AP