Belföld

Mégsem indult újra a termelés a paksi 2-es blokkban

A magyar lapértesülésekkel ellentétben nem indult újra a kereskedelmi termelés a Paksi Atomerőmű Rt. 2-es blokkjában. Jelenleg az újraindításához szükséges mérések folynak.

Mittler István, az atomerőmű szóvivője az MTI-nek elmondta: múlt csütörtökön került sor a fizikai indításra, azóta az ellenőrző mérések folynak. Ha ezek mind eredményesek, a jelenlegi ötről harminc százalékra emelik a reaktor teljesítményét, beindítják a gőzfejlesztőket, az egyik turbinát, s megkezdődik a szekunder kör ellenőrzése, úgy, hogy villamos áramot termelnek az országos hálózatba.

Ennek időpontja a mérések, vizsgálatok eredményétől függ, de mielőtt a blokkot az országos hálózatra kapcsolják, közleményt adnak ki, tájékoztatva ezzel a közvéleményt.

A paksi kettes blokkot tavaly márciusban állították le éves nagyjavításra. Ennek során a fűtőelemeket meg kellett tisztítani a korábban végzett vegyi kezelések okozta szennyeződéstől. Ezt a francia-német Framatome – ANP cég tervezte és készítette tartályban végezték, de annak tervezési hibája miatt április 11-én éjjel súlyos üzemzavar történt.

A tönkrement üzemanyag eltávolítására pályázatot írt ki az atomerőmű, amit az orosz TVEL cég nyert meg, 4,5 millió dolláros ajánlattal. A munka előkészítése folyik, még hónapokig eltart, s a helyszíni munkák csak jövőre kezdődnek meg.

Ezért döntöttek úgy Pakson, hogy az egyébként hibátlan 2-es blokkot a közbeeső időre ismét elindítják. Befejezték a tavaly félbeszakított nagyjavítást, és feltöltötték a reaktort 131 napi áramtermelésre elegendő üzemanyaggal. Az Országos Atomenergia Hivataltól szigorú biztonsági feltételek mellett megkapták a szükséges engedélyeket, s ezek alapján kezdődött a próbaüzem.

A kettes blokk melletti tartályban lévő tönkrement üzemanyag biztonsága érdekében műszaki intézkedéseket tettek, s a fűtőelemek állapotát, a tartályban végbemenő folyamatokat állandóan ellenőrzik – mondta a szóvivő.

A Paksi Atomerőmű Rt. idei üzleti terve a 2-es blokk 130 napos üzemelésével számolt. Az első félév adatai alapján várhatóan 4,7 milliárd forint veszteséggel zárja az évet az atomerőmű társaság.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik