Az EOS Gallup legutóbb publikált kutatásai adatai szerint az európai parlamenti választás komoly figyelmeztetés lehet több baloldali, szociáldemokrata, illetve szociálliberális beállítottságú kormány számára. Elsősorban Lengyelországban és Németországban áll kimondottan vesztésre a baloldali színezetű kormány, de vereségre számíthat a kormányoldal Nagy-Britanniában, Csehországban, Litvániában és Magyarországon is. De az Európai Parlamentben jelenleg többségben lévő konzervatív erők kormánypártjainak sem túl rózsás a helyzetük. Közülük a Gallup szerint Chirac konzervatív pártja, a holland, a portugál, az észt és a szlovák konzervatívok is sárga lapot kaphatnak szavazóiktól.
|
Az „időközi” protest-szavazatoktól csupán a közelmúltban, a madridi terrortámadás után az iraki katonák hazahívását levezénylő spanyol szocialista párt, a dán liberálisok és Finnország jobbközép kormánya menekülhet meg, sőt ők akár nyerhetnek is az EP-választással, míg a Máltai Nemzeti Párt, az ír konzervatív Fianna Fáil és a szlovén liberális párt megtartja legutóbbi választáson szerzett pozícióját – írja az euro.hu.
A felmérésből talán azt a következtetést is levonhatnánk, hogy általános az elégedetlenség Európa-szerte a regnáló kormányokkal, kormánykoalíciókkal szemben, a képet azonban árnyalja, hogy – mint írtuk- néhány országban kimondottan elégedettek az aktuális kabinet munkájával, és hogy Luxemburg, Görögország és Olaszország adatait helyi jogszabályi korlátok miatt nem lehet nyilvánosságra hozni; Belgiumban pedig nem sikerült kellő számú kikérdezést elvégezni.
Magyarországon a baloldal kudarca várható
Hazai vizekre evezve megállapíthatjuk, hogy az egyébként európai viszonylatban aktív EP-választók, legalábbis a kutatócégek jóslatai szerint büntetni fogják a jelenlegi kormányt, leginkább szocialista többségét. Ezek a jóslatok persze gyakran teljes csődöt mondanak, ennek ellenétre érdemes belepillantani az adatokba.
Legutóbb a Capital Research jutott arra az eredményre, hogy Magyarországon egyértelmű baloldali kudarc várható a 13-ai választásokon. A cég szerint a biztos pártválasztók körében a Fidesz 44, az MSZP 36, az SZDSZ 10, míg az MDF a szavazatok 8 százalékára számíthat. A választók 57 százaléka ígéri biztosra részvételét, némi bizonytalanságot az okoz, hogy a szavazók 41 százaléka csak az utolsó két napon dönt arról, hogy kire szavaz. Erős kampányhajára számíthatunk tehát.
Egy korábbi, éppen a fentebb is említett Gallup által végzett kutatás még azt mutatta, hogy csupán a választók 43 százaléka ígéri biztosra részvételét. Az erősödő kampány, és a vezető politikusok egyre gyakoribb szerepeltetése lassan meghozza gyümölcsét.
Két párt marad?
Egyébként a Gallup is a Fidesz tetemes előnyét hozta ki a kutatási adatokból: a választókorú népesség közel egyharmada, 31 százaléka azt mondta, hogy a Fidesz listájára szavazna, 23 százalék azt felelte, hogy a szocialisták listájára adná a voksát. A Fidesz támogatottsága a májusi Gallup-adatok szerint második hónapja csökkent, s a három hónappal ezelőtti érték alá, 31 százalékra esett vissza. Ez a támogatottság azonban még mindig 8 százalékponttal magasabb, mint az MSZP-é, mely szintén alacsonyabb, mint februárban volt, de már második hónapja emelkedik.
Az MDF listájára a választókorú népesség szűk 3 százaléka szavazna a cég legutóbbi adatai szerint, az SZDSZ listájára közel 5 százalék, ha “most vasárnap” lenne az európai parlamenti választás. A többi párt pedig szinte labdába sem rúg, az adatok szerint tehát akár arra is lehetőség van, hogy kétpártrendszerrel menjünk az Európai Parlementbe.