A tizedik alkalommal megrendezett konferencián résztvevő mintegy kétszáz, a foglalkoztatáspolitika területén dolgozó szakember a határon átnyúló foglalkoztatási stratégia kidolgozásának szükségességéről, a foglalkoztatási esélyegyenlőség biztosításáról, valamint a munkanélküliség közös leküzdéséről tárgyalt.
Frey Mária, a Foglalkoztatási Hivatal főosztályvezetője előadásában kifejtette: az egy főre jutó GDP arányát a csatlakozók 9 százalékkal csökkentik, az EU termelékenysége jelentősen, munkaórára vetítetten jelenleg mintegy 15 százalékkal marad el az Amerikai Egyesült Államokétól. Szavai szerint a lemaradás egyik oka, hogy túl keveset költenek Európában a kutatásra és fejlesztésre. Amíg erre az USA-ban a GDP 6 százalékát fordítják, addig az unióban ez az arány csak 3,5 százalékos.
Az új tagállamok tartós növekedési kilátásait összességében javítja az uniós tagság, a megerősödött bizalom okán ugyanis az új tagállamok nagyobb külföldi tőkét tudnak vonzani és a strukturális alapokból jelentős fejlesztési támogatásra számíthatnak. Az unión belül ugyanakkor a gazdasági fejlettség és életszínvonal területén tapasztalható észak-déli megosztottságot felváltja a kelet-nyugati megosztottság.